Odpowiedź:
Miesiączkowanie / menstruacja. Kobiety tracą żelazo wraz z krwią menstruacyjną, dlatego gromadzenie nadmiaru tego pierwiastka w narządach jest u nich znacznie mniejsze niż u mężczyzn.

Przykładowe ocenione odpowiedzi

- Organizm kobiety ma większe zapotrzebowanie na żelazo niż organizm mężczyzny. Kobiety tracą żelazo z krwią podczas menstruacji, dlatego żelazo słabiej gromadzi się w ich organizmie niż u mężczyzn.
1 pkt; zdający jako cechę fizjologii kobiet podał większe zapotrzebowanie na żelazo, wynikające z miesiączkowania.

- Menstruacja u kobiet jest naturalnym, comiesięcznym „upustem krwi”, dlatego objawy choroby pojawiają się u nich rzadziej.
1 pkt; odpowiedź poprawna, chociaż nietypowa – zdający nie odniósł się bezpośrednio do utraty żelaza, ale do opisanego w tekście sposobu leczenia objawów choroby, zapobiegającego gromadzeniu się tego pierwiastka w narządach.

- Mężczyźni jedzą więcej mięsa niż kobiety, dlatego w ich organizmie gromadzi się więcej żelaza.
0 pkt; odpowiedź nie odnosi się do fizjologii kobiet.
schemat punktacji
1 pkt – za wskazanie menstruacji oraz poprawne wyjaśnienie, uwzględniające utratę żelaza tą drogą, zmniejszające gromadzenie nadmiaru tego pierwiastka w narządach.
0 pkt – za wskazanie innej cechy lub wyjaśnienie nieodnoszące się do występowania menstruacji lub wyjaśnienie niepełne, nieuwzględniające związku jej występowania z mniejszym odkładaniem się żelaza w narządach lub brak odpowiedzi.
Powrót do pytań