Odpowiedź:
Bakterie żyjące w symbiozie z roślinami bobowatymi zdolne są do asymilowania azotu cząsteczkowego / atmosferycznego i przekształcania go do postaci łatwo przyswajalnej dla roślin. Pierwiastek ten jest następnie wykorzystywany do syntezy (aminokwasów, z których rośliny bobowate syntetyzują własne białka) własnych białek.

Przykładowe ocenione odpowiedzi

- Bakterie z rodzaju Rhizobium zamieniają nieprzyswajalną dla roślin formę azotu (N2) w przyswajalną. Azot jest jednym z podstawowych składników białka, dlatego rośliny żyjące w symbiozie z tymi bakteriami mogą syntetyzować jego większe ilości.
1 pkt; odpowiedź poprawna, oparta na wiedzy o korzyściach dla roślin bobowatych wynikających z symbiozy z bakteriami rodzaju Rhizobium; odwołuje się również do budowy chemicznej białek, których istotnym składnikiem jest właśnie azot.

- Rośliny bobowate czerpią białka od bakterii.
0 pkt; odpowiedź merytorycznie błędna, zdający nie uwzględnia przemian form azotu dokonywanych przez bakterie, a rośliny bobowate nie są cudzożywne.

- Bakterie z rodzaju Rhizobium syntetyzują azot, a korzenie roślin dają im środowisko życia. Dzięki takiej zależności mogą produkować duże ilości białka.
0 pkt; odpowiedź merytorycznie niepoprawna, ponieważ zdający błędnie przypisuje bakteriom z rodzaju Rhizobium zdolność syntezy azotu, a nie jego asymilacji, ponadto nie wyjaśnia zależności pomiędzy pobieraniem od bakterii przez rośliny przyswajalnej formy azotu, a syntezą przez nie białek.
schemat punktacji
1 pkt – za prawidłowe wykazanie zależności między zdolnością roślin bobowatych do produkcji dużych ilości białka, a ich symbiozą z bakteriami z rodzaju Rhizobium, wiążących wolny azot atmosferyczny.
0 pkt – za odpowiedź niepełną, która nie uwzględnia zdolności symbiotycznych bakterii brodawkowych do asymilacji wolnego azotu i przetwarzania go w formy przyswajalne dla roślin bobowatych, co pozwala im na syntezę dużych ilości białka lub brak odpowiedzi.
Powrót do pytań