Odpowiedź:
Np.
- Nurt rzeki przemieszcza się od jednego brzegu do drugiego, uderzając w brzeg podcina go, a brzeg się cofa. W przeciwległej, płytszej części koryta osadza się materiał, koryto wypełnia się aluwiami, a brzeg narasta.
- Nurt rzeki przerzuca się od jednego brzegu do drugiego. Uderzając w jeden z brzegów, podmywa go, a materiał z niszczonego brzegu zostaje osadzony w miejscu, gdzie woda ma mniejszą prędkość i nie jest w stanie go unieść. Ten brzeg jest nadbudowywany i narasta w wyniku akumulacji.

Przykładowe ocenione odpowiedzi 

- Jest to z jednej strony wynikiem erozji bocznej, a z drugiej – akumulacji. Rzeka, meandrując, powoduje, że po zewnętrznej stronie zakrętu nurt jest silniejszy i podcina brzeg. Natomiast przeciwna strona zakrętu jest miejscem gromadzenia osadów przez wolniej płynącą wodę.
2 pkt; zdający poprawnie wyjaśnił powstawanie stromego i łagodnego brzegu w korycie rzeki.

- Jest to wynikiem erozji bocznej. Rzeka zakręca, tworzy meandry, po zewnętrznej stronie prąd jest silniejszy i podcina brzeg.
1 pkt; zdający wyjaśnił powstawanie tylko stromego brzegu w korycie rzeki.

- Na jednym brzegu zachodzi erozja boczna, a na drugim akumulacja.
0 pkt; zdający nie wyjaśnił, w jaki sposób erozja boczna i akumulacja doprowadzają do powstania stromego i łagodnego brzegu.
schemat punktacji
2 pkt – za podanie poprawnego wyjaśnienia powstania brzegu stromego w wyniku procesu erozji bocznej i brzegu łagodnego w wyniku akumulacji.
1 pkt – za podanie poprawnego wyjaśnienia powstania brzegu stromego w wyniku procesu erozji bocznej.
1 pkt – za podanie poprawnego wyjaśnienia powstania brzegu łagodnego w wyniku procesu akumulacji.
0 pkt – za błędne wyjaśnienia lub brak odpowiedzi.
Powrót do pytań