Odpowiedź:
Zdający powinien zauważyć, że plan nie przedstawia Jerozolimy w czasach panowania króla Salomona (plan przedstawia miasto w innym okresie). W odpowiedzi powinny znaleźć się informacje przynajmniej o jednym obiekcie takim jak, np.: Świątynia Heroda – wzniesiona na miejscu tej, którą zbudowano na polecenie Salomona; Pałac Heroda – rezydencja króla żydowskiego, która powstała w I w. p.n.e.; Pałac Kajfasza – arcykapłana żydowskiego, który prowadził proces przeciwko Jezusowi; Wieczernik – miejsce Ostatniej Wieczerzy; Hakeldama – pole zakupione przez Judasza za pieniądze, które otrzymał on za zdradę Jezusa.

Przykładowe odpowiedzi zdających


- Nie. Na planie miasta zaznaczone są budowle wzniesione w czasach późniejszych niż czasy Salomona, np. związane z Herodem – królem żydowskim, który zbudował świątynię na miejscu zniszczonej świątyni Salomona, a także Pałac Heroda z I w. p.n.e.
1 pkt – za prawidłowe zajęcie stanowiska wraz z uzasadnieniem.

- Nie. Wieczernik i Golgota, które zostały zaznaczone na planie Jerozolimy są miejscami związanymi z Jezusem Chrystusem (I w. n.e.) – Ostatnią Wieczerzą i ukrzyżowaniem.
1 pkt – za prawidłowe zajęcie stanowiska wraz z uzasadnieniem.

- Nie jest to plan z czasów króla Salomona, który żył w X w. p.n.e.
0 pkt – zdający zajął stanowisko, lecz nie uargumentował odpowiedzi.
schemat punktacji
1 pkt – za prawidłowe zajęcie stanowiska wraz z uzasadnieniem.
0 pkt – za błędną odpowiedź lub brak odpowiedzi.
Powrót do pytań