Zdający powinien w odpowiedzi uwzględnić informację o pierwszym rozbiorze Polski oraz traktatach handlowych i wyjaśnić wpływ zmian terytorialnych i ceł wprowadzonych traktatami na spadek eksportu zboża przez Gdańsk oraz uwzględnić nieprzestrzeganie ustaleń traktatów handlowych, nieuczciwe postępowanie zaborcy pruskiego.
Przykładowe odpowiedzi zdających
- I rozbiór Polski „odciął” Gdańsk od Rzeczypospolitej. Zmiany terytorialne utrudniały handel zbożem, a wysokie cła na towary – eksportowane z Polski przez terytorium pruskie do Gdańska – pobierane przez Prusaków na granicach, a także podwyższanie opłat, nieuczciwość celników, czyniły nieopłacalnym wywóz towarów przez Gdańsk.
2 pkt – zdający prawidłowo wyjaśnił przyczyny, uwzględniając dwa elementy: czynnik terytorialny i problem ceł, oraz odniósł się do łamania ustaleń traktatowych.
- W wyniku I rozbioru Polski został utrudniony kontakt z Gdańskiem, ponieważ Rzeczpospolita straciła Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie. Zmiany terytorialne utrudniały handel zbożem, bo zaborca nałożył wysokie cła na towary przewożone do portu w Gdańsku.
1 pkt – zdający wyjaśnił przyczynę zjawiska, pomijając informację o łamaniu ustaleń traktatu handlowego.
- Polska straciła Gdańsk w wyniku pierwszego rozbioru. Zaborca nałożył bardzo wysokie opłaty na towary przywożone do Gdańska.
0 pkt – zdający popełnił błąd merytoryczny dotyczący informacji, która ma kluczowe (istotne) znaczenie dla wyjaśnienia problemu.
- W wyniku I rozbioru Polski w 1772 r. wprowadzono cła.
0 pkt – zdający nie wyjaśnił problemu.