Odpowiedź:
Q eksp = Q parowania + Q tracone




Przykładowe ocenione odpowiedzi

2 pkt
gdzie Pu to moc użyteczna, a Cp zaniżony wynik;
ponieważ Pu < P ciepło parowania jest mniejsze od obliczonego z eksperymentu. Część wykorzystana to Screenshot_168.jpg ; część tracona to Screenshot_169.jpg

1 pkt
Jeżeli nie uwzględnimy ciepła traconego do otoczenia, to energia przeznaczona do ogrzewania jest większa, a więc więcej wody wyparuje. W rzeczywistości wyparowuje mniej. Prowadzi to do zawyżenia wyniku.
Komentarz: Poprawne wyjaśnienie, dlaczego ciepło otrzymane z pomiarów ma większą wartość od tablicowej, jednak brak obliczenia części energii traconej do otoczenia.

0 pkt
Nie biorąc pod uwagę ciepła, które oddano do otoczenia sprawiamy, że czas wrzenia jest krótszy, a co za tym idzie szybciej nam woda wyparowuje. Z tego względu prowadzi to do zawyżenia wyniku.

Screenshot_170.jpg

jest to część energii, która jest tracona.
Komentarz: W odpowiedzi pomylona jest wartość otrzymana eksperymentalnie z wartością oczekiwaną przy braku strat. W związku z tym nie wytłumaczone jest, że wynik obliczony na podstawie nachylenia prostej jest zawyżony. W konsekwencji również niepoprawne jest obliczenie ilości ciepła traconego do otoczenia.
schemat punktacji
2 pkt
- uwzględnienie, że w bilansie cieplnym straty dodaje się do ciepła pobranego przez wodę (odejmuje od energii dostarczonej przez grzałkę) oraz
- obliczenie wartości 13% (0,13) – uwzględnienie, że w bilansie cieplnym straty dodaje się do ciepła pobranego przez wodę (odejmuje od energii dostarczonej przez grzałkę) oraz
- obliczenie wartości 13% (0,13).

1 pkt
- uwzględnienie, że w bilansie cieplnym straty dodaje się do ciepła pobranego przez wodę (odejmuje od energii dostarczonej przez grzałkę)
lub
- porównanie pobranego ciepła eksperymentalnego z tablicowym ciepłem parowania i stratami ciepła (Q eksp = Q parowania + Q tracone)
lub
- obliczenie wartości 13% (0,13).

0 pkt
- jakiekolwiek rozważanie strat bez odwołania się do bilansu cieplnego
lub
- obliczenie różnicy ciepła otrzymanego eksperymentalnie i tablicowego.
Powrót do pytań