Odpowiedź:
Przykładowe rozwiązania 
1. Włączenie oświetlenia: 
  • zielenice są fotoautotrofami – potrzebują światła do prowadzenia fotosyntezy i wzrostu. 
  • światło jest źródłem energii niezbędnej do asymilacji CO2 przez te glony. 

2. Dodanie do wody soli mineralnych: 
  • dostarcza pierwiastków koniecznych do wzrostu, które nie są pobierane w procesie fotosyntezy. 
  • sole mineralne dostarczają azotu, fosforu i siarki koniecznych do budowy białek i kwasów nukleinowych.

Komentarz 
Słupki błędów na wykresach zazwyczaj oznaczają błąd standardowy średniej lub odchylenie standardowe. W tym przypadku jest inaczej – jest to „zakres zmienności w dwóch powtórzeniach”, a więc wartość minimalna i wartość maksymalna. Pośrodku takiego przedziału znajduje się wartość średnia z dwóch powtórzeń eksperymentu. Badacze zazwyczaj stosują większą liczbę prób (powtórzeń), ale czasami ze względów finansowych lub organizacyjnych badania prowadzi się na mniejszą skalę. Jeżeli – jak w tym przypadku – zmienność między powtórzeniami jest niewielka w porównaniu do efektu wywoływanego przez badany czynnik, to z takich badań można od razu wyciągnąć wnioski. W innym przypadku przeprowadzony eksperyment należałoby potraktować jako pilotażowy, a wnioskowanie – odroczyć do momentu uzyskania wyników z udziałem większej liczby powtórzeń.
schemat punktacji
Zasady oceniania 
2 pkt – za poprawne wyjaśnienie znaczenia oświetlenia, uwzględniające jego rolę w procesie fotosyntezy, oraz za poprawne wyjaśnienie znaczenia soli mineralnych, uwzględniające odżywianie mineralne roślin. 
1 pkt – za poprawne wyjaśnienie wyłącznie znaczenia oświetlenia lub poprawne wyjaśnienie wyłącznie znaczenia soli mineralnych. 
0 pkt – za odpowiedź niespełniającą wymagań za 1 pkt albo za brak odpowiedzi.