Odpowiedź:
Przykładowe rozwiązania pełne (2 pkt) 
  • Aby ochronić Commidendrum rotundifolium, należy rozmnażać go zarówno wegetatywnie z uwagi na samopłonność, jak i generatywnie, a następnie sadzić je na przygotowanych stanowiskach, po usunięciu konkurentów i roślinożerców. 
  • Trzeba w toku hodowli przełamać mechanizm samopłonności, aby C. rotundifolium mógł się rozmnażać w naturze, a po reintrodukcji chronić rośliny na miejscu: eliminować zagrażające im gatunki. 

Przykładowe rozwiązania niepełne  (1 pkt) 
  • Ponieważ kwiaty tego gatunku bardzo rzadko wytwarzają żywotne nasiona, po samozapyleniu należy drogą hodowli i selekcji zlikwidować to ograniczenie, aby po reintrodukcji mógł on samoistnie odnawiać się w naturze. 
  • Aby uratować Commidendrum rotundifolium, należy po posadzeniu wyhodowanych uprzednio siewek na naturalnym stanowisku usuwać konkurujące z nimi rośliny oraz chronić ten gatunek przed zjadającymi go zwierzętami. 

Uwagi: 
Nie uznaje się odpowiedzi zbyt ogólnych, np. „Należy go rozmnażać drogą hodowli w ogrodach botanicznych, a następnie reintrodukować na odpowiednio przygotowane stanowiska”, ponieważ nie odnoszą się do przyczyn wymierania i biologii C. rotundifolium. 
Nie uznaje się odpowiedzi pomijających hodowlę i reintrodukcję – ponieważ w naturze pozostał tylko jeden okaz tego gatunku, który jest samopłonny.
schemat punktacji
2 pkt – za poprawne zaplanowanie działań uwzględniające: (1) samopłonność i związaną z tym konieczność rozmnażania wegetatywnego albo przełamanie mechanizmu samopłonności, (2) eliminację konkurentów i roślinożerców oraz (3) reintrodukcję. 
1 pkt – za odpowiedź niepełną, uwzględniającą (1) tylko samopłonność, (2) tylko eliminację konkurentów i roślinożerców albo (3) tylko reintrodukcję. 
0 pkt – za odpowiedź niespełniającą wymagań za 1 pkt albo za brak odpowiedzi.
Powrót do pytań