Wskazówka:
Jeżeli środek masy szuflady znajduje się na prawo od linii A–B, to sytuacja wygląda tak, jak przedstawiono w przekroju poprzecznym na poniższym rysunku.


Punkt O oznacza środek masy szuflady. W przekroju poprzecznym szuflada styka się od dołu z poziomą powierzchnią tylko w punkcie C, natomiast od góry z blatem biurka tylko w punkcie D. Odległość między poziomą powierzchnią pod szufladą, a blatem nad szufladą jest niewiele większa od wysokości szuflady, więc możemy przyjąć przybliżenie, że wysunięta szuflada jest zorientowana poziomo, choć tak naprawdę jest pochylona pod niewielkim kątem.

Siłę ciężkości szuflady oznaczono przez 0_sila.pngc , siłę, z jaką pozioma powierzchnia działa od dołu na szufladę 0_sila.pngn , a siłę z jaką działa blat biurka na górną część szuflady przez 0_sila.pngr . Ramiona sił 0_sila.pngc oraz 0_sila.pngr względem osi prostopadłej do płaszczyzny rysunku przechodzącej przez punkt C oznaczono odpowiednio przez l oraz r. Względem wspomnianej osi szuflada nie obraca się, więc momenty sił ciężkości i działania blatu na szufladę względem tej osi muszą równoważyć się, a zatem zachodzi równość ich wartości:

Fc ⋅ l = Fr ⋅ r ,
gdzie: Fc – wartość siły 0_sila.pngc , Fr – wartość siły 0_sila.pngr .

Wartość siły, z jaką działa blat biurka na górną część szuflady, wynosi zatem:


Wraz z wysuwaniem szuflady l rośnie, natomiast r maleje, więc siła oddziaływania między górną częścią szuflady a blatem biurka rośnie.

Powrót do pytań