Wskazówka:
Ogniwo galwaniczne, np. ogniwo Volty, może być zbudowane z 2 metalowych elektrod cynkowej i miedzianej umieszczonych w elektrolicie, którym jest wodny roztwór kwasu siarkowego (VI). Pod wpływem cząsteczek wody w elektrolicie zachodzi dysocjacja elektrolityczna


Po umieszczeniu płytki cynkowej w elektrolicie do roztworu przechodzą jony Zn2+ , a na elektrodzie zostają 2 elektrony, czyli ładuje się ona ujemnie. Zanurzona w tym samym roztworze płytka miedziana oddaje do roztworu jony Cu2+ , ale w tym samym czasie traci więcej ładunku ujemnego na zobojętnienie jonów dodatnich roztworu – ładuje się dodatnio. W efekcie między elektrodami ogniwa panuje różnica potencjałów, czyli napięcie. Użycie 2 jednakowych elektrod spowodowałoby jednakowe naładowanie obu elektrod, a więc brak napięcia między nimi. Elektrody umieszczone w wodzie nie będą z nią reagowały i nie naładują się, napięcia między nimi również nie będzie. W różnych typach ogniw elektrody mogą być wykonane z różnych metali lub grafitu, a elektrolitem mogą być wodne roztwory kwasów, zasad lub soli.





Z rysunku widać wyraźnie, że przedstawione w treści zadania podłączenie do pilota jednej baterii nie jest równoważne szeregowemu połączeniu dwóch baterii. Nie ma możliwości szeregowego połączenia jednego źródła napięcia samego ze sobą. Takie połączenie prowadziłoby do zwarcia. Nie jest możliwe, żeby napięcie, którego źródłem jest jedna bateria, dodawało się samo do siebie.
Powrót do pytań