Wskazówka:
Z wykresu wynika, że napięcie między końcami diody spolaryzowanej w kierunku przewodzenia osiąga wartość ok. 0,7 V, praktycznie niezależnie od natężenia prądu płynącego przez diodę. Ponieważ każda z diod będzie przewodzić prąd elektryczny w jednej z połówek zmian napięcia, zatem maksymalne napięcie pomiędzy końcami obu diod będzie wynosić ok. 0,7 V niezależnie od kierunku przepływu prądu w obwodzie.

Wykres A. Na wykresie przedstawione jest napięcie przemienne „wyprostowane” w układzie dwupołówkowym, natomiast połączone diody nie przedstawiają układu prostownika dwupołówkowego.

Wykres B. Na wykresie przedstawione jest napięcie zasilające o amplitudzie zmian napięcia równej 15 V. Napięcie to jest dużo większe od napięcia, jakie może występować pomiędzy punktami X i Y.

Wykres C. Ponieważ amplituda zmian napięcia zasilającego jest równa 15 V, zatem wykres napięcia stałego o wartości 0,7 V (na wykresie wyskalowanym do 15 V) będzie bardzo „zbliżony” do osi czasu (patrz rysunek poglądowy, na którym oś napięcia nie jest wyskalowana liniowo).


Wykres D. Napięcie maksymalne na wykresie ma wartość 14,3 V i jest dużo większe od napięcia, jakie może występować pomiędzy punktami X i Y.
Powrót do pytań