Wskazówka:
Uważnie przeczytaj tekst Stanisława Barańczaka. Zastanów się, czy sformułowany przez ciebie problem jest najważniejszym zagadnieniem podejmowanym przez autora. Powinieneś wydobyć z tekstu problem główny, a nie drugorzędny. Określenie problemu w następujący sposób:
  • Stanisław Barańczak zastanawia się, czy można opisać świat, rezygnując ze stawiania pytań etycznych.
lub
  • Według autora istotą literatury jest mówienie nie wprost.
będzie częściowo poprawne, ponieważ obydwie kwestie – choć zgodne z tekstem – są podporządkowane nadrzędnemu problemowi:
  • Jakie są zadania literatury i w jaki sposób można w niej przedstawić świat.
Zinterpretuj podany problem, umieszczając go w odpowiednim kontekście (np. dyskusja o roli literatury w refleksji krytycznoliterackiej na przestrzeni różnych epok).

Następnie odtwórz rozwiązanie przyjęte przez autora. W tym celu prześledź kolejne akapity tekstu i zwróć uwagę na argumenty, za pomocą których Stanisław Barańczak uzasadnia słuszność przyjętych założeń.

Ustosunkuj się do wypowiedzi autora (możesz się z zgodzić z zaproponowanym rozwiązaniem lub z nim polemizować), wykorzystując wybrane konteksty.

Aby uzasadnić swoje stanowisko, możesz odwołać się do różnych tekstów kultury, przede wszystkim literatury XX wieku, np.:
Awangardy Krakowskiej (Juliana Przybosia, Tadeusza Peipera),
Drugiej Awangardy (Józefa Czechowicza),
Tadeusza Różewicza,
Zbigniewa Herberta,
Wisławy Szymborskiej,
Czesława Miłosza,
Nowej Fali (Stanisława Barańczaka, Ryszarda Krynickiego, Ewy Lipskiej).

W zakończeniu podsumuj swoje rozważania.