Wskazówka:
Ustrój rzeki określisz, analizując zróżnicowanie wielkości przepływów w ciągu roku wynikające ze sposobu zasilania rzeki w wodę.

Z analizy wykresów wynika, że rzeki różnią się wielkością przepływów (wartości na osi pionowej wykresów) oraz zróżnicowaniem wielkości przepływów w ciągu roku (okresy wysokich i niskich stanów wody).

Wybierz z zaznaczonych na mapie rzek dwie o najwyższych przepływach (są to rzeki oznaczone numerami 2. i 4.). W ustaleniu ustroju tych dwóch rzek pomoże Ci znajomość rozkładu opadów w ciągu roku na obszarach ich dorzeczy. Dorzecze rzeki oznaczonej numerem 4. znajduje się w klimacie równikowym wilgotnym (całoroczne wysokie opady), a dorzecze rzeki oznaczonej numerem 2. w klimacie zwrotnikowym monsunowym (opady w półroczu letnim).

Wykonaj podobną analizę w przypadku pozostałych rzek, pamiętając o tym, że na obszarze dorzecza jednej z nich najwięcej opadów występuje zimą (klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski), a na obszarze dorzecza drugiej rzeki opady występują podczas pory deszczowej.
Powrót do pytań