Wskazówka:
Do rozwiązania zadania wystarczy uważna analiza rysunków oraz znajomość obecnego położenia geograficznego wymienionych w zadaniu Andów i Himalajów. Jedno z tych pasm górskich jest położone wzdłuż wybrzeża oceanu, a drugie w głębi lądu.
Na rysunku 2. możesz zauważyć, ze sfałdowane osady znajdują się w głębi lądu między dwiema płytami kontynentalnymi. Które pasmo górskie z podanych w zadaniu wykazuje obecnie taką cechę położenia? Do sfałdowania osadów doszło w wyniku zderzenia dwóch kontynentalnych płyt litosfery. Sfałdowane osady zostały potem wypiętrzone i powstały góry. Analizując rysunek, możesz rozstrzygnąć, czy przyczyniła się do tego kolizja płyt litosfery, czy ich odsuwanie się od siebie.
Wiedząc, które góry powstały w sytuacji przedstawionej na rysunku, możesz wskazać nazwy właściwych płyt litosfery, których ruch doprowadził do sfałdowania, a potem do wypiętrzenia skał. Swego rodzaju podpowiedzią są już same nazwy tych płyt. Trzy z nich są płytami kontynentalnymi. Jedynie Nazca jest płytą oceaniczną.
Powrót do pytań