Wskazówka:
Rozpoznaj zaznaczone na mapie regiony i przypomnij sobie ich przyrodnicze dominanty, np. region 1. położony jest w nadmorskim ujściowym obszarze Wisły, region 2. jest obszarem nizinnym, dwa regiony to wyżyny (3. i 4.), w regionie 3. występuje ponadto duży udział skał węglanowych na powierzchni.
Deficyt wody jest szczególnie dotkliwy w regionach, w których podstawą gospodarki jest w dużym stopniu rolnictwo. Zastanów się, w którym z regionów o rozwiniętym rolnictwie występują najniższe opady atmosferyczne. Pamiętaj, że o wielkości opadów atmosferycznych decyduje głównie wysokość n.p.m. Z tego względu należy odrzucić tu region 3. – Wyżynę Lubelską, odczuwającą deficyt wody dla rolnictwa, ale głównie z przyczyn geologicznych.
Zwróć uwagę na położenie regionu 1. w zachodniej części delty Wisły. Występuje tu zanieczyszczenie wód spowodowane m. in. przez rozkładającą się substancję organiczną występującą w osadach rzecznych Wisły, co ogranicza dostępność wody dla gospodarki komunalnej.
W odpowiedziach odrzuć region 4., ponieważ zagrożenie niedoborem wody wynika tu z innych przyczyn niż wymieniono – występuje tu ogólnie duży pobór wód podziemnych przez gospodarkę komunalną i rozwinięty przemysł.
Powrót do pytań