Wskazówka:

Musisz napisać interpretację porównawczą podanych tekstów. Przed przystąpieniem do pracy warto przypomnieć sobie kryteria oceny takiej analizy: A (koncepcja porównywania utworów) i B (uzasadnienie tezy interpretacyjnej). Znajdziesz je w informatorze o egzaminie maturalnym z języka polskiego. Teraz poddaj dokładnej analizie fragmenty tekstów. Warto na marginesie zapisywać uwagi, zaznaczać ważne treści. Hierarchicznie ustal płaszczyzny, które pozwalają na porównanie tych fragmentów. Wybierz najważniejszą z nich i sformułuj koncepcję porównywania tekstów. Pomocne w napisaniu pracy będzie sporządzenie jej planu. Do sformułowanej tezy szukaj argumentów i przykładów w obu analizowanych tekstach. Odczytasz wtedy sensy wynikające z zestawienia utworów.

Pamiętaj, aby wszystkie podejmowane działania świadczyły o trafności doboru argumentów i przykładów, a także o ich pogłębionej analizie. Wypowiedź ma tworzyć spójną całość podporządkowaną postawionej tezie interpretacyjnej. Przywoływane argumenty muszą wywodzić się z formy lub/i treści tekstów. Bardzo ważna jest również zgodność wszystkich ustaleń z wymową tekstów. Uzasadnienie tezy powinno być potwierdzone samodzielnie przywołanym, trafnie dobranym, rozwiniętym kontekstem (np.: biograficznym, historycznoliterackim, filozoficznym, kulturowym).

W przypadku tego zadania może to być na przykład kontekst historycznoliteracki i następujące elementy (co najmniej jeden lub dwa) z nim związane:
• geneza utworów,
• czas powstania,
• tło historyczne,
• różne gatunki dramatyczne,
• różne koncepcje tragizmu,
• różne kreacje bohatera tragicznego.

W podsumowaniu nawiąż do przyjętego we wstępie stanowiska / tezy interpretacyjnej. Uogólnij zebrane argumenty i sformułuj końcowe wnioski. Pamiętaj o uwzględnieniu podobieństw i różnic, które są efektem podjętych działań interpretacyjnych.