Wskazówka:
Prawidłowa realizacja tematu wymaga przedstawienia różnorodnych aspektów zagadnienia. Charakteryzując cechy i funkcje partii w państwach demokratycznych, powinieneś odwołać się do:
– relacji społeczeństwo-partia-władza;
– sposobów podejmowania decyzji i kreowania władz partyjnych;
– podstaw prawnych i zasady funkcjonowania partii politycznych;
– funkcji partii politycznych, np. wyborczej, rządzenia, kształtowania opinii i postaw społecznych.

Charakteryzując cechy i funkcje partii w państwach niedemokratycznych (totalitarnych, autorytarnych), powinieneś:
– odwołać się do cech systemu monopartyjnego (i partii hegemonicznej);
– omówić rolę tzw. partii władzy;
– przedstawić ideę wodzostwa, hierarchiczną strukturę i sposób podejmowania decyzji wewnątrz partii.

Pamiętaj, że prawidłowa realizacja zadania wymaga odwołania się do:
– funkcjonowania partii politycznych we współczesnych państwach:
  • demokratycznych – możesz odnieść się do zasad funkcjonowania partii politycznych w Polsce oraz przynajmniej jednego ze znanych Ci innych państw demokratycznych. Przypominamy, że obowiązująca podstawa programowa kształcenia ogólnego z wiedzy o społeczeństwie odwołuje się wprost do systemów partyjnych Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Stanów Zjednoczonych;
  • niedemokratycznych – możesz odwołać się zarówno do państw Europy Środkowo- Wschodniej jak i państw pozaeuropejskich, rządzonych przez reżimy autorytarne lub totalitarne; 
– przykładów historycznych – przypominamy, że możesz posłużyć się partiami komunistycznymi lub nazistowskimi, takimi jak PZPR, KPZR czy NSDAP.

Zwróć uwagę na język wypowiedzi i kompozycję pracy. Unikaj określeń potocznych. Wykorzystuj pojęcia związane z analizowanym zagadnieniem, np. pluralizm polityczny, partycypacja obywatelska, doktryna/ideologia polityczna, system monopartyjny, wielopartyjny lub dwupartyjny, partia władzy. Pamiętaj, że podawanie informacji niezwiązanych z tematem obniża wartość pracy.
Powrót do pytań