Wskazówka:
Ważną dla Ciebie informacją będzie to, że zadania Trybunału Konstytucyjnego zostały zapisane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. i wcześniej w Ustawie o Trybunale Konstytucyjnym z 1985 r.
Możesz również wyjaśnić zasadę niezależności Trybunału, przedstawiając jego pozycję wobec organów władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, podać argumenty uzasadniające gwarancje niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego, w tym skargi konstytucyjnej. Następnie wybierz i przedstaw konstytucyjne zasady działania Trybunału. W Twojej pracy nie powinno zabraknąć informacji o następujących zadaniach tego organu: badaniu zgodności aktów normatywnych z Konstytucją (formach kontroli; prewencyjnej i następczej), rozstrzyganiu sporów kompetencyjnych pomiędzy centralnymi organami władzy państwowej, orzekaniu o czasowej niezdolności Prezydenta RP do sprawowania urzędu oraz o instytucji skargi konstytucyjnej. Wskaż także kwestie związane ze skargą konstytucyjną. Następnie spróbuj odpowiedzieć na pytania, czy obywatele aktywnie i świadomie korzystają z instytucji skargi oraz jakie są warunki i zasady złożenia skargi. W odpowiedzi pomocne będą informacje ze źródła 3.
W Twojej pracy nie powinno zabraknąć odniesień do państwa prawa – możesz przy każdej opisywanej kompetencji Trybunału uwypuklać jej znaczenie dla praworządności. Odpowiedz też na pytanie, czy w państwie prawa, w sytuacji działania instytucji państwa na podstawie prawa i w granicach prawa, potrzebne są instytucje o takich kompetencjach jak Trybunał Konstytucyjny.
Powrót do pytań