Wskazówka:
Najpierw powinieneś dokładnie przeanalizować temat i wyciągnąć z niego jak najwięcej informacji. Przyjrzyj się czasownikowi „Scharakteryzuj”. Zgodnie z zamieszczoną w Informatorze maturalnym tabelą zawierającą przykładowe użycie czasowników operacyjnych, powinieneś w tym przypadku opisać przebieg wydarzeń, procesów lub zjawisk z podaniem najważniejszych faktów i głównych uczestników. Drugą kluczową informacją, którą powinieneś dostrzec w temacie, jest pojęcie „dochody publiczne”. Przypomnij sobie, co ono oznacza, a przede wszystkim, których władz dotyczy – państwowej i samorządowej. Swoją pracę możesz napisać, opierając się np. na tym podziale: najpierw scharakteryzujesz dochody państwa, a w drugiej części pracy – dochody samorządów terytorialnych. W każdym z tych przypadków powinieneś skupić się na dochodach pochodzących z:
1) danin publicznych: podatków, składek, opłat, wpłat z zysku przedsiębiorstw państwowych na rzecz państwa i jednostek samorządu terytorialnego;
2) wpływów ze sprzedaży wyrobów i usług świadczonych przez jednostki sektora finansów publicznych;
3) wpływów z umów najmu i dzierżawy, odsetków od środków na rachunkach bankowych, odsetków od udzielonych pożyczek i od posiadanych papierów wartościowych;
4) ze sprzedaży majątku, rzeczy i praw.

Powinieneś także wykorzystać znajomość i rozumienie różnych wybranych aspektów analizowanego tematu w szerszym kontekście interpretacyjnym, np. powiązać dochody państwa i jednostek samorządu terytorialnego z tworzeniem budżetu. Powinieneś także prawidłowo używać pojęć związanych z tematem: „dochody”, „jednostki samorządu terytorialnego”, „budżet państwa”, „budżet jednostek samorządu terytorialnego”, „podatki”, „wynajem”, „dzierżawa”, „sprzedaż”, „papiery wartościowe”, „Skarb Państwa”.

Nie zapomnij o trójdzielności swojej pracy (wstęp, rozwinięcie, zakończenie). Pamiętaj też, że przedstawione wypracowanie jest jedynie przykładem i możesz przyjąć inną, własną koncepcję realizacji tego tematu.
Powrót do pytań