Wskazówka:
Najpierw wskażmy aplikacje, dla których wykorzystanie informacji o położeniu geograficznym („lokalizacji”) jest przydatne w sposób oczywisty:
• Serwis pogodowy: informacja o położeniu daje możliwość automatycznego wyboru prognozy pogody dla aktualnej lokalizacji użytkownika.
• Serwis informacji turystycznej Wrocławia: informacja o aktualnej lokalizacji użytkownika pomoże ustalić najbliższe atrakcje turystyczne oraz wskazać drogę do wybranych atrakcji.
• Wyszukiwanie optymalnej trasy samochodowej: to najlepiej znane zastosowanie systemów lokalizacji geograficznej; występuje w nim swoiste sprzężenie zwrotne: system wskazuje użytkownikowi optymalną drogę do celu, a jednocześnie dane o położeniu użytkowników pozwalają oszacować natężenie ruchu, co z kolei pozwala wybierać drogę omijającą tzw. korki samochodowe.

Pomysłowy czytelnik może zapewne wyobrazić sobie zastosowania lokalizacji w innych aplikacjach, np.:
• Znajomość lokalizacji pozwoli zasugerować język używany w edytorze tekstu czy systemie komputerowego składu tekstu (np. w Polsce spodziewamy się korzystania z języka polskiego, a w Argentynie z języka hiszpańskiego).
• Lokalizacja pozwala zasugerować format danych w arkuszu kalkulacyjnym (np. format walutowy czy sposób prezentacji daty dopasowany do kraju).

Nietrudno jednak wskazać wady i ograniczoną przydatność powyższych funkcjonalności. Personalizacja urządzeń mobilnych powoduje, że używany w edytorze tekstu język raczej przypisujemy do użytkownika, a nie do kraju, w którym on się znajduje. Wydaje się więc, że trudno o przekonujące argumenty na rzecz istotnej przydatności lokalizacji w edytorze tekstu, systemie komputerowego składu tekstu lub arkuszu kalkulacyjnym.

Lokalizacja nie wydaje się też przydatna przy korzystaniu z katalogu książek biblioteki szkolnej. (Mogłaby być przydatna w przypadku biblioteki miejskiej czy uczelnianej: instytucje takie mają wiele oddziałów i aplikacja mogłaby znaleźć najbliższy oddział, w którym dostępna jest poszukiwana książka.)

Trudno też wyobrazić sobie istotne zastosowania lokalizacji w elektronicznym dzienniku lekcyjnym lub kompilatorze języka programowania.
Powrót do pytań