Wskazówka:
I sposób

Korzystając z tego, że w zadaniu podane są miejsca zerowe funkcji kwadratowej, możesz napisać jej postać iloczynową.

Brakujący współczynnik a możesz obliczyć, korzystając z tego, że wykres funkcji ƒ przechodzi przez punkt (–2,10) , czyli ƒ(–2) = 10.

Możesz teraz przystąpić do obliczenia współrzędnych (p,q) wierzchołka paraboli. Pierwsza współrzędna wierzchołka jest średnią arytmetyczną miejsc zerowych funkcji ƒ.

Drugą współrzędną wierzchołka paraboli możesz obliczyć, korzystając ze wzoru funkcji q = ƒ(p). Po wyznaczeniu współrzędnych wierzchołka zastosuj wzór na odległość między dwoma punktami, aby wyznaczyć odległość wierzchołka od początku układu współrzędnych.

II sposób

Korzystając z tego, że w zadaniu podane są miejsca zerowe funkcji kwadratowej, możesz obliczyć pierwszą współrzędną wierzchołka paraboli, która jest wykresem funkcji ƒ. Jest ona średnią arytmetyczną miejsc zerowych funkcji.

Teraz możesz zapisać wzór funkcji ƒ w postaci kanonicznej. Do obliczenia pozostały współczynniki a i q. Wykorzystaj fakt, że wykres funkcji ƒ przechodzi przez punkt (–2,10) , zatem ƒ(–2) = 10 i ƒ(3) = 0.

Po wyznaczeniu współrzędnych wierzchołka zastosuj wzór na odległość między dwoma punktami, aby wyznaczyć odległość wierzchołka od początku układu współrzędnych.

Powrót do pytań