Wskazówka:
Polecenie zawarte w zadaniu wskazuje, że punktem wyjścia do napisania pracy jest określenie problemu, jaki podejmuje Grzegorz Trębicki we fragmencie pracy Fantasy. Ewolucja gatunku. Zacznij więc od uważnej lektury tekstu, której powinno towarzyszyć sporządzanie uwag, notatek i odnośników. One pomogą ci dostrzec podejmowany problem. Będą także stanowiły rodzaj podręcznej pamięci, dzięki której w swojej wypowiedzi nie pominiesz istotnych kwestii. Notowanie w trakcie lektury pozwoli ci także na wychwycenie kluczowych pojęć (np. fantasy, magia) i wypowiedzeń, które mają charakter przypuszczeń bądź twierdzeń (mogą one wyrażać stanowisko autora). Warto zaznaczyć, że czytając, musisz odkryć główny, a nie drugorzędny problem tekstu.

Odczytanie problemu podjętego w tekście i określenie stanowiska autora pozwoli na przemyślane zajęcie własnego stanowiska. Pamiętaj, że z autorem tekstu możesz się zgodzić w całości lub w części, możesz także odrzucić jego racje. Niezależnie od tego, jakie zajmiesz stanowisko, najważniejsze będzie to, czy potrafisz je przekonująco uzasadnić. Przekonująco, tzn. odwołując się do różnego rodzaju kontekstów, np. historycznego, literackiego, filozoficznego. Pamiętaj także, że twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 słów.

Aby uzasadnić stanowisko związane z tekstem Grzegorza Trębickiego Fantasy. Ewolucja gatunku, możesz odwołać się do różnych tekstów kultury, np.:
Terry Pratchett, Trylogia Johnny'ego Maxwella,
Clive Staples Lewis, Opowieści z Narni,
Lyman Frank Baum, Czarnoksiężnik z Krainy Oz,
Ursula LeGuin, Czarnoksiężnik z Archipelagu,
George McDonald, Księżniczka i koboldy,
Andrzej Sapkowski, Ostatnie życzenie,
Andrzej Pilipiuk, Oko jelenia,
Jacek Piekara, Sługa Boży,
Jacek Dukaj, W kraju niewiernych.
Powrót do pytań