Wskazówka:
Zastanów się nad znaczeniem słowa antybohater. Czy jest to bohater pozbawiony heroizmu? Autor artykułu wyraźnie podkreśla, że nie jest to postać z gruntu przewrotna i zła ani wyrzucona poza nawias społeczeństwa. Uświadamia również, że antybohater został przypisany do tekstów kultury i w takim ujęciu nie może być przeciwstawiany bohaterowi.

Zapoznaj się dokładnie z uwagami autora na temat cech wyróżniających antybohatera. Można go bowiem ujmować jako nihilistę, który odrzuca ustalony porządek świata, ale również jako moralistę tworzącego własne normy i zasady pozostające w opozycji do powszechnie akceptowanych. Antybohater może być postacią czynną (bunt poprzez działanie), ale również bierną (skupienie się na własnych przeżyciach). Z tego względu za antybohaterów można uznać niektóre postacie z utworów romantycznych.

Uzasadnij, że wybrane postaci nie są „czarnymi charakterami”. Uwzględnij cechy wybranych bohaterów, zwracając uwagę na ich skomplikowane osobowości.

Zauważ, że działania antybohatera są zazwyczaj nacechowane tragizmem, ponieważ ma on świadomość własnych ograniczeń, co prowadzi do wewnętrznego konfliktu, lub ponosi klęskę w konfrontacji ze światem. Spróbuj uzasadnić, dlaczego antybohater coraz częściej pojawia się w różnych tekstach kultury popularnych we współczesności. W swojej argumentacji uwzględnij co najmniej dwa teksty kultury (mogą być filmy lub utwory literackie).

Pamiętaj o logicznym uporządkowaniu argumentów i podsumowaniu wypowiedzi w postaci wniosków.

Możesz również odwołać się do następujących tekstów kultury:
Filmy:
Grek Zorba, reż. Robert Zemeckis,
Brudny Harry, reż. Don Siegel,
Leon Zawodowiec, reż. Luc Besson.

Teksty literackie:
Wiktor Hugo, Nędznicy,
Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara,
Franz Kafka, Proces,
Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz,
Henryk Sienkiewicz, Ogniem i mieczem,
Juliusz Słowacki, Kordian,
Władysław Stanisław Reymont, Chłopi,
Joseph Conrad, Lord Jim,
Stefan Żeromski, Przedwiośnie,
Miron Białoszewski, Pamiętnik z Powstania Warszawskiego,
Tadeusz Różewicz, Kartoteka,
Sławomir Mrożek, Tango,
Maria Kuncewiczowa, Cudzoziemka,
Miguel de Cervantes, Don Kichot,
Witold Gombrowicz, Ferdydurke,
Dzieje Tristana i Izoldy.
Powrót do pytań