Wskazówka:
Kierunek zmian, jakie zajdą pod wpływem zewnętrznego bodźca w układzie, który jest w stanie równowagi, określa reguła przekory Le Chateliera i Brauna: jeżeli na układ znajdujący się w stanie równowagi działa bodziec zewnętrzny, to w układzie tym następują zmiany zmniejszające skutki działania tego bodźca. Zgodnie z regułą przekory wzrost temperatury spowoduje więc zajście w większym stopniu tej reakcji, która przebiega z pochłonięciem ciepła.

Aby ustalić, jak zmieni się wydajność syntezy jodowodoru wskutek wzrostu temperatury układu, należy wziąć pod uwagę jej efekt energetyczny: zapis ΔH > 0 wskazuje, że jest to reakcja endotermiczna, a więc wymaga dostarczenia ciepła z otoczenia do układu. Wzrost temperatury spowoduje więc zajście w większym stopniu syntezy jodowodoru, co oznacza, że wydajność tej reakcji wzrośnie.

Aby ustalić, jak zmieni się wydajność syntezy jodowodoru wskutek zmniejszenia ciśnienia w reaktorze, należy porównać objętości substratów i produktów. Widzimy, że łączna liczba gazowych substratów tej reakcji jest równa liczbie moli jej gazowego produktu, zatem w warunkach stałego ciśnienia reakcji tej nie towarzyszy zmiana objętości reagentów. Wynika z tego, że zmiana ciśnienia (ani zwiększenie, ani obniżenie) nie wpływa na wydajność reakcji. Dodanie jednego z substratów (w tym wypadku jodu), zgodnie z regułą przekory, spowoduje zajście w większym stopniu syntezy jodowodoru, a więc wydajność tej reakcji wzrośnie.
Powrót do pytań