aplikacja Matura google play app store

przykładowe zadania, cz. II (2023) z geografii

Zadanie: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Zadanie 6. (0–1)
Poniżej zamieszczono dwa kadry z filmu o zjawisku El Niño, na których przedstawiono zmiany temperatury powierzchniowych wód Oceanu Spokojnego i kierunki przemieszczania się mas wody na tym oceanie.

Kadr nr 1. Typowa cyrkulacja mas wody na Oceanie Spokojnym z zimnymi wodami u zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej oraz cieplejszymi wodami u wschodnich wybrzeży Australii i Oceanii.


Kadr nr 2. Cyrkulacja charakterystyczna dla zjawiska El Niño w strefie okołorównikowej u zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej i wschodnich wybrzeży Australii i Oceanii.

Na podstawie: www.metoffice.gov.uk

Uzupełnij poniższy schemat, tak aby ilustrował w kolejności zjawiska i procesy, które doprowadziły do powstania El Niño i jego skutków na obszarze przedstawionym w kadrze nr 2. Podaj we właściwe miejsca odpowiednie litery.

A. Nad ciepłą wodą występują silne ruchy konwekcyjne powietrza, co skutkuje powstawaniem chmur przynoszących intensywne opady przemieszczające się w rejonie równikowego obszaru Oceanu Spokojnego z zachodu ku wybrzeżom Ameryki Południowej.

B. Pasat słabnie i następuje przemieszczanie się ogromnych mas ciepłej wody z zachodu na wschód (aż po wybrzeże Peru i Chile). Upwelling u wybrzeży Ameryki Południowej zanika, gdyż warstwa ciepłej wody przepływa nad wodą chłodniejszą i nie pozwala jej wypłynąć na powierzchnię.

C. W suchych regionach wybrzeża Ameryki Południowej obserwuje się wielodniowe ulewy, powstają powodzie i lawiny błotne. Zaczyna też brakować ryb w dotychczas zasobnych łowiskach. W rejonie wysp Indonezji i Oceanii występują susze.

D. Ciśnienie atmosferyczne we wschodniej części równikowego Oceanu Spokojnego staje się anomalnie niskie, a w części zachodniej, m.in. w rejonie Oceanii, anomalnie wysokie.

Poprzednia strona Następna strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności