aplikacja Matura google play app store

przykładowe zadania, cz. I (2023) z geografii

Zadanie: 1 2 3 4 5 6
Zadania od 1. do 6. wykonaj, korzystając z mapy szczegółowej okolic Kazimierza Dolnego

Zadanie 2. (0–4)
Tekst źródłowy opisuje wybrane cechy obszaru przedstawionego na mapie szczegółowej.

Formy terenu przedstawione na mapie szczegółowej okolic Kazimierza Dolnego powstały głównie w wyniku procesów fluwialnych, eolicznych i denudacyjnych. Część tego obszaru zajmuje fragment przełomu Wisły przez pas wyżyn. Tworzy go rozległa, płaskodenna dolina z licznymi starorzeczami, które stopniowo ulegają zamulaniu i zarastaniu. Między Janowcem a Kazimierzem Dolnym dolina Wisły zwęża się do ok. 1 km, a jej zbocza charakteryzują się obecnością stromych skarp.

W podłożu Wyżyny Lubelskiej, we wschodniej części obszaru, występują górnokredowe skały, m.in. wapienie i opoki, przykryte osadami zlodowaceń Sanu i Odry oraz lessami. Na jej powierzchni występuje gęsta sieć wąwozów, a jej krawędź w pobliżu doliny Wisły, szczególnie w rejonie Kazimierza Dolnego, jest narażona na występowanie osuwisk.

Po obu stronach doliny Wisły są położone nieczynne kamieniołomy. Występują tam skamieniałości z górnej kredy.

Na podstawie: Objaśnienia do mapy geośrodowiskowej Polski 1:50 000. Arkusz Kazimierz Dolny (746), www.bazadata.pgi.gov.pl
Zadanie 2.1.
Przyjmij, że na obszarze przedstawionym na mapie szczegółowej i opisanym w tekście projektuje się ścieżkę dydaktyczną, której celem jest pokazanie skutków zachodzących tam procesów rzeźbotwórczych. Trasę tej ścieżki podzielono na trzy odcinki.

Odcinek 1.
Trasa ścieżki dydaktycznej rozpoczyna się w Kazimierzu Dolnym i początkowo jest zgodna z przebiegiem czerwonego szlaku turystycznego. Idziemy ok. 2 km na wschód doliną rzeki Grodarz. W punkcie o współrzędnych geograficznych 51°19ʹ12ʹʹN, 21°58ʹ45ʹʹE napotykamy charakterystyczną dla tego obszaru wklęsłą formę terenu. Dalej drogą gruntową kierujemy się na północ i niebieskim szlakiem turystycznym schodzimy do Bochotnicy. Następnie poboczem drogi wojewódzkiej nr 824 dochodzimy do jej skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 743.

Odcinek 2.
Poboczem drogi wojewódzkiej nr 743 idziemy w kierunku NW do przeprawy promowej przez Wisłę. Wzdłuż trasy po prawej stronie obserwujemy skutki działalności rzeki. Po przepłynięciu Wisły promem dochodzimy drogą nr 743 do zielonego szlaku turystycznego. Po przejściu tym szlakiem ok. 2 km w kierunku SW napotykamy obiekt stanowiący świadectwo gospodarczej działalności człowieka.

Odcinek 3.
Zielonym szlakiem turystycznym w dolinie Wisły kierujemy się na SW. Dalej trasa wznosi się zboczem doliny Wisły na wysokość ok. 170 m n.p.m. Idziemy dalej na zachód, aż docieramy do punktu widokowego, przy którym kończy się ścieżka dydaktyczna.

Znajdź na odcinkach trasy 1–3 jedną – na każdym odcinku inną – formę rzeźby, przy której można zlokalizować stanowisko obserwacji skutków procesów rzeźbotwórczych. Podaj nazwę formy dla każdego odcinka oraz opisz ją na podstawie mapy szczegółowej i własnej wiedzy. W opisie uwzględnij charakterystyczną cechę przyrodniczą oraz proces i czynnik rzeźbotwórczy, które doprowadziły do jej powstania.

Odcinek 1.:
Nazwa formy:
.........................
Opis:
.........................
.........................

Odcinek 2.:
Nazwa formy:
.........................
Opis:
.........................
.........................

Odcinek 3.:
Nazwa formy:
.........................
Opis:
.........................
.........................
Zadanie 2.2.
Na mapie geologicznej zestawiono dwa obszary: jeden – oznaczony literą X – został opisany we wprowadzeniu do zadania, a drugi – oznaczony literą Y – obejmuje głównie fragment trzonu paleozoicznego Gór Świętokrzyskich.

Na podstawie: www.geolog.pgi.gov.pl
Na podstawie materiałów źródłowych i własnej wiedzy wybierz poprawną odpowiedź odnoszącą się do budowy geologicznej warstw starszych od kenozoiku, występujących w podłożu obszarów oznaczonych literami X i Y.
1 pkt – poprawna odpowiedź.
0 pkt – odpowiedź, która nie spełnia powyższego kryterium.
Poprzednia strona Następna strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności