aplikacja Matura google play app store

przykładowe zadania z fizyki Grawitacja i elementy astronomii

Zadanie: 1 2 3 4 5
Zadanie 5. (0–6)
Przesunięcie widma ku czerwieni
W pewnym miejscu w przestrzeni kosmicznej źródło wyemitowało promieniowanie elektromagnetyczne. Fragment widma tego promieniowania, zarejestrowanego przez detektor w innym miejscu Wszechświata, został przedstawiony na rysunku 1. Przyjmij, że między źródłem a detektorem promieniowanie z niczym nie oddziaływało.

Rysunek 1.

Naukowcy przypuszczają, że zarejestrowane promieniowanie jest emitowane przez
wzbudzone atomy wodoru. Fragment widma promieniowania wodoru, zarejestrowanego w układzie odniesienia, w którym próbka wodoru spoczywa, jest przedstawiony na rysunku 2. Długości fal linii widmowych na rysunku 1. są wprost proporcjonalne do tych na rysunku 2. Odpowiadające sobie linie widmowe oznaczono: L1 i L1Z; L2 i L2Z; L3 i L3Z.

Rysunek 2.




Informacja do zadań 5.1.– 5.3.
Gdy źródło Z fali elektromagnetycznej porusza się względem obserwatora O (detektora)
wzdłuż prostej OZ z prędkością o wartości v, to występuje efekt Dopplera. Częstotliwość 𝑓, jaką odbiera obserwator (detektor), jest dana dokładnym wzorem:

9.3.png   (źródło się zbliża)  

     (źródło się oddala)

gdzie 𝑓z jest częstotliwością emitowanego promieniowania w układzie spoczynkowym źródła, a 𝑐 jest prędkością światła. Powyższe wzory są słuszne dla dowolnej v < 𝑐.



Zadanie 5.1.
Na podstawie danych przedstawionych na rysunkach 1. i 2. wykaż, że źródło promieniowania oddala się od detektora. Powołaj się na odpowiednie prawa lub zależności fizyczne i określ niezbędne relacje, uzasadniające twoje stwierdzenie.
Zadanie 5.2.
Oblicz prędkość oddalania się źródła promieniowania od obserwatora (detektora).
Zadanie 5.3.
Na podstawie wyników pewnej obserwacji – podobnej do tej opisanej w informacji wstępnej do zadania 5. – naukowcy obliczyli, że inne badane źródło promieniowania oddala się od obserwatora z prędkością około 26 000 km/s. Przyjmij, że w tym przypadku ruch względny źródła i detektora wynika tylko z rozszerzania się Wszechświata.

Oszacuj odległość między źródłem tego promieniowania a detektorem.
Poprzednia strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności