aplikacja Matura google play app store

przykładowe zadania z fizyki Grawitacja i elementy astronomii

Zadanie: 1 2 3 4 5
Zadanie 3. (0–8)
Ruch Eris dookoła Słońca
Planeta karłowata Eris obiega Słońce po orbicie eliptycznej w czasie około 557 lat ziemskich. Prędkość planety w peryhelium ma wartość v𝑃 = 5,81 km/s, natomiast prędkość planety w aphelium ma wartość v𝐴 = 2,25 km/s. Wektory prędkości planety w aphelium i peryhelium są prostopadłe do promienia wodzącego – łączącego planetę ze Słońcem. Wiadomo, że III prawo Keplera – zastosowane do orbit eliptycznych – ma postać:

gdzie 𝑎 jest długością półosi wielkiej elipsy (patrz opis elipsy poniżej).
Informacja do zadań 3.1.– 3.3.
Na rysunku poniżej przedstawiono orbitę eliptyczną ruchu ciała niebieskiego dookoła centrum grawitacyjnego oraz oznaczono i opisano niektóre charakterystyczne punkty i odcinki opisujące geometrię takiej orbity.

F – jedno z ognisk elipsy.
S – środek elipsy.
P – punkt orbity leżący najbliżej centrum grawitacyjnego.
A – punkt orbity leżący najdalej od centrum grawitacyjnego.
SP lub SA – wielka półoś elipsy.
Relacje między długościami odcinków:
𝑟𝐴 + 𝑟𝑃 = 2𝑎                  𝑟𝐴 − 𝑟𝑃 = 2𝑐

Kształt orbity eliptycznej opisuje m.in. mimośród orbity, który jest zdefiniowany jako:
e = ca 
Zadanie 3.1.
Oblicz mimośród orbity Eris. Wykorzystaj podane informacje o elipsie oraz odpowiednie zależności lub zasady fizyczne. Wynik podaj w zaokrągleniu do dwóch cyfr znaczących.
Zadanie 3.2.
Oblicz długość półosi wielkiej 𝒂 orbity eliptycznej Eris. Wykorzystaj podaną w treści zadania informację o III prawie Keplera dla orbity eliptycznej. Wynik podaj w jednostkach astronomicznych w zaokrągleniu do trzech cyfr znaczących.
Zadanie 3.3.
Wyprowadź poniższe wzory, pozwalające wyznaczyć wartości prędkości planety w punktach peryhelium i aphelium za pomocą parametrów orbity eliptycznej, masy Słońca 𝑴 i stałej grawitacji 𝑮:
7.31.png                                    


Poprzednia strona Następna strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności