Zadanie 1.
Źródło 1. O konflikcie na obszarze poradzieckim
Konflikt miał dwie odsłony, właściwie były to dwie różne wojny. Jedna w latach 1994–1996 oraz druga w latach 1999–2009, kiedy to nastąpiło oficjalnie zakończenie operacji antyterrorystycznej, chociaż ta data nie jest jednoznaczna i wielu twierdzi, że wojna jeszcze trwa. Zwycięzcą wyborów prezydenckich w styczniu 1997 r. został szef sztabu Asłan Maschadow, który nie mógł poradzić sobie z sytuacją rozkładu państwa.
Na podstawie: A. Legucka, Geopolityczne uwarunkowania i konsekwencje konfliktów zbrojnych na obszarze poradzieckim, Warszawa 2013, s. 149, 157.
Źródło 2. Mapa polityczna regionu Na podstawie: http://d-maps.com/carte.php?num_car=4030&lang=en
Na podstawie tekstu oraz mapy uzupełnij zdania – wpisz nazwę państwa federalnego (A), numer na mapie (B), nazwę jednostki federacji (C) oraz nazwisko (D).
Powyższy tekst dotyczy konfliktu na obszarze (A) ……………………………………………, państwa oznaczonego na mapie numerem (B) ……………………………………………. Był on związany z faktem ogłoszenia niepodległości przez część składową tego państwa – (C) ……………………………………………, co uczynił pierwszy prezydent tej republiki (D) …………………………………………….