aplikacja Matura google play app store

język niemiecki rozszerzony - Wypowiedź pisemna

Zadanie: 1 2 3
Zadanie 2.
Wypowiedz się na poniższy temat. Wypowiedź powinna zawierać od 200 do 250 słów i spełniać wszystkie wymogi typowe dla formy wskazanej w poleceniu.

Wielu młodych ludzi nie decyduje się na życie w związku i preferuje życie w pojedynkę. Czy taka decyzja jest słuszna? Napisz rozprawkę na ten temat, odnosząc się do wpływu takiej decyzji na
• zdrowie psychiczne
• finanse osobiste


Ogólne wskazówki – rozprawka

• Rozprawka może mieć różne formy. Może to być rozprawka typu „za i przeciw”, w której musisz podać argumenty „za” i argumenty „przeciw” rozważanemu zagadnieniu lub wady i zalety jakiegoś rozwiązania. Może to być rozprawka, w której będziesz musiał rozważyć problem z dwóch punktów widzenia. Może to być rozprawka opiniująca, w której będziesz mógł przedstawić swój punkt widzenia, popieraj ąc go albo argumentami „za”, albo argumentami „przeciw”. Dopuszczalne jest też przedstawienie argumentów „za” i „przeciw”.

• Zwróć uwagę, że temat rozprawki jest skonstruowany według schematu. Pierwsze zdanie w temacie - to przedstawienie zagadnienia, czyli głównego tematu, który ma być w rozprawce omówiony. Zagadnienie odwołuje się do jakiegoś zjawiska z Twojego otoczenia, do jakiejś znanej Ci sytuacji czy problemu. W drugiej części tematu podane są dwa aspekty, które musisz w rozprawce rozważyć, wspierając je dodatkowymi wyjaśnieniami i przykładami z życia.

• Rozprawka, jak każda wypowiedź pisemna, ma określoną kompozycję. Istotnymi elementami rozprawki są: wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Z takich właśnie części musi składać się także Twoja wypowiedź argumentacyjna.

• We wstępie rozprawki należy postawić tezę. To zazwyczaj parafraza zagadnienia, które zapisano w temacie rozprawki. Pamiętaj, że w tezie musisz zapowiedzieć strukturę swojej rozprawki. W przypadku rozprawki „za i przeciw” powinieneś napisać, że rozważysz argumenty „za” i „przeciw” wobec omawianego zagadnienia, plusy i minusy czy też wady i zalety proponowanego rozwiązania problemu. Jeśli piszesz rozprawkę opiniującą, musisz przedstawić swoje stanowisko wobec omawianego zagadnienia.

• Poprawnie sformułowana teza musi być zgodna z tematem i treścią rozprawki.

• Pamiętaj, aby Twoja argumentacja w rozwinięciu była pogłębiona, wieloaspektowa i poparta przykładami. Argumenty powinny być konkretne, jasne i łatwe do odszukania. Używaj więc wyrażeń i zwrotów porządkujących tok Twojej wypowiedzi.

• Dobrze napisana rozprawka ma podsumowanie spójne z podaną w rozwinięciu argumentacją. W zakończeniu nie powtarzaj tymi samymi słowami treści, które zostały już zapisane we wstępie.

• Pamiętaj, że napisany przez Ciebie tekst powinien stanowić spójną klarowną całość. Oznacza to, że musisz zadbać o logikę wewnątrz zdań, ale też kolejne zdania powinny wynikać jedne z drugich, a akapity łączyć się za pomocą odpowiednich zwrotów. Jeżeli przedstawisz argumenty, poprzesz je przykładami, a nie zadbasz o logiczne i gramatyczne powiązania między poszczególnymi fragmentami swojej wypowiedzi, nie będzie to dobrze napisana rozprawka, a jedynie zlepek przypadkowych myśli.

• Wyrażaj się precyzyjnie, wykorzystując słownictwo charakterystyczne dla poruszanego tematu. Nie używaj słów pospolitych i potocznych, takich jak: super, fajny, interesujący - liczą się do limitu słów, ale świadczą o ograniczonym zasobie słownictwa.

• Pamiętaj, że rozprawkę należy napisać językiem formalnym, unikaj potocznych wyrażeń oraz stylu języka mówionego.

• Kiedy Twój tekst jest gotowy, przeczytaj go jeszcze raz. Sprawdź, czy jest logicznie uporządkowany, czy oba wskazane w temacie aspekty zostały rozwinięte i uzasadnione.

• Sprawdź, czy Twój tekst mieści się w limicie słów.

• Spróbuj zauważyć w swojej wypowiedzi błędy, które popełniłeś z powodu pośpiechu lub braku staranności, np. interpunkcyjne lub ortograficzne. Wprowadź ewentualne poprawki.


Przykład poprawnego rozwiązania

Meiner Meinung nach ist es keine gute Idee, auf eine Partnerschaft zu verzichten. Das Leben mit jemandem zusammen ist sowohl für die Psyche als auch für die finanzielle Situation von Vorteil. 

Pamiętaj, że teza rozprawki powinna być umiejscowiona na początku. Napisz tezę, która będzie zapowiadać rozprawkę opiniującą. Zasygnalizuj, że będziesz rozpatrywać problem w dwóch aspektach. Zachowaj czytelny układ tekstu, dzieląc go na akapity. W rozwinięciu przeprowadź pogłębioną analizę zagadnienia i podaj przykłady na poparcie tezy. 

In einer Partnerschaft hat man immer jemanden zum Reden. Man fühlt sich nicht allein. Die Menschen, die in einer Beziehung leben, leiden weniger unter Stress als Singles. Sie haben das Gefühl von Sicherheit. Man hat die Gewissheit, dass jemand auf einen Rücksicht nimmt. Der Mensch ist ein soziales Wesen. Ein weiterer Vorteil ist, dass man Liebe geben und bekommen kann. Es ist ein gutes Gefühl, geliebt zu werden. 

Możesz rozpocząć swoją wypowiedź od pogłębionej analizy pierwszego elementu, czyli rozważ temat z względu na zdrowie psychiczne. 

Wenn es um die finanzielle Seite geht, so liegt es auf der Hand, dass man zu zweit gegenüber einem Single im Vorteil ist. Zunächst gibt es im Idealfall zwei Verdiener. Teilt man sich eine gemeinsame Wohnung und führt man einen gemeinsamen Haushalt, dann sind die Kosten im Endeffekt in der Partnerschaft für jeden einzelnen gesehen geringer als für einen Single. Darüber hinaus besteht in der Partnerschaft bei einer eventuell eintretenden Arbeitslosigkeit oder einem anderen negativen Schicksalsschlag die Sicherheit, dass dann trotzdem noch Geld für den Unterhalt da ist. Bei einem Single sieht es dann katastrophal aus. 

Przy realizacji drugiego elementu tematu, czyli finanse osobiste, dokonaj pogłębionej argumentacji, w której odwołasz się do wad i zalet tego aspektu dla obu stron. 

Zusammenfassend lässt sich sagen, dass hinsichtlich finanzieller und psychischer Überlegungen das Leben in einer Partnerschaft dem Singleleben gegenüber mehr Vorteile hat. 

Podsumuj swoją wypowiedź. Odnieś się do jej obu części.

Poprzednia strona Następna strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności