aplikacja Matura google play app store

fizyka - Pola

Zadanie: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Zadanie 8.
Dwie jednakowe, równoległe do siebie okładki kondensatora płaskiego były jednorodnie naładowane różnoimiennymi ładunkami o takich samych wartościach. Kondensator ten nie był podłączony do źródła napięcia. Przyjmujemy, że pole elektrostatyczne między okładkami kondensatora było jednorodne, a poza tym obszarem – równe zeru. Pomiędzy okładki wsunięto nienaładowaną elektrycznie, wykonaną z przewodnika płytkę. Płytka miała grubość x, przy czym 0 < x < d, gdzie d – odległość między okładkami kondensatora. Pozostałe wymiary płytki były takie same jak wymiary okładek kondensatora. Pole powierzchni okładek wynosiło S. Płytka nie stykała się z żadną z okładek kondensatora. Opisaną sytuację przedstawiono na rysunku. Przestrzeń między okładkami kondensatora była wypełniona powietrzem, którego względną przenikalność elektryczną można przyjąć za równą 1 i traktować ten kondensator tak samo, jakby między jego okładkami znajdowała się próżnia.
Zadanie 8.1.
Oceń poprawność poniższych zdań.

Po wsunięciu płytki między okładki kondensatora
natężenie pola elektrostatycznego w całej przestrzeni między okładkami kondensatora było równe zeru.
natężenie pola elektrostatycznego wewnątrz płytki wynosiło zero.
wartość napięcia między okładkami zmniejszyła się.
Zadanie 8.2.
Kondensator z przewodzącą płytką między jego okładkami można traktować jako układ dwóch kondensatorów połączonych szeregowo. Pojemności kondensatorów C1 i C2 oraz pojemność zastępczą C układu tych dwóch kondensatorów połączonych szeregowo spełniają relację
Korzystając z powyższych informacji, wyprowadź wzór na pojemność kondensatora po wsunięciu między jego okładki metalowej płytki. Pojemność wyraź przez pole powierzchni okładek i płytki S, odległość między okładkami kondensatora d, grubość płytki x oraz przenikalność elektryczną próżni ε0.
Poprzednia strona Następna strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności