aplikacja Matura google play app store

fizyka - Pola

Zadanie: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Zadanie 9.
Włożenie dielektryka (izolatora) między okładki kondensatora powoduje zwiększenie pojemności tego kondensatora w porównaniu z pojemnością przy braku wypełnienia przestrzeni między okładkami.
Współczynnik (Cd – pojemność kondensatora z dielektrykiem wypełniającym całą przestrzeń między okładkami, C0 – pojemność próżniowego kondensatora) nazywany jest względną przenikalnością elektryczną. Dwie jednakowe, równoległe do siebie metalowe płytki o polu powierzchni 100 cm2 każda tworzyły kondensator płaski. Odległość między płytkami wynosiła 2 cm. Były one naładowane ładunkami o jednakowych wartościach 1 µC – jedna dodatnim, a druga ujemnym. Kondensator nie był podłączony do źródła napięcia. Przestrzeń między okładkami wypełniona była powietrzem, którego względną przenikalność elektryczną można przyjąć za równą 1 i traktować ten kondensator tak samo, jakby między jego okładkami znajdowała się próżnia. Pomiędzy płytki wsunięto szkło o grubości 2 cm oraz o powierzchni takiej samej i tak samo ukształtowanej jak płytki kondensatora. Cała przestrzeń między płytkami została wypełniona szkłem. Względna przenikalność elektryczna szkła była równa 7.
Zadanie 9.1.
Korzystając ze wzorów na energie próżniowego i wypełnionego dielektrykiem naładowanego kondensatora, oblicz pracę potrzebną do wyjęcia szkła spomiędzy okładek tego kondensatora.
Zadanie 9.2.
Oceń poprawność poniższych zdań.
Gdy w kondensatorze było szkło, to wartość napięcia pomiędzy jego okładkami była 7 razy większa, niż gdy kondensator nie był wypełniony szkłem.
Natężenie pola elektrostatycznego między okładkami kondensatora było takie samo, niezależnie od tego, czy znajdowało się tam szkło, czy też nie.
Gdyby okładki kondensatora były podłączone do źródła napięcia stałego, to natężenie pola elektrostatycznego między nimi byłoby takie samo, niezależnie od tego, czy znajdowałoby się tam szkło, czy też nie.
Poprzednia strona Następna strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności