aplikacja Matura google play app store

fizyka - Pola

Zadanie: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Zadanie 10.
Za czas narodzin spektrometrii mas należy przyjąć lata 1899–1913, w których fizycy zbudowali urządzenia pozwalające wyznaczyć masę, a właściwie stosunek masy do ładunku elektrycznego m/q. Pomysł, by poddać promienie kanalikowe (jak dawniej nazywano jony) działaniu pól elektrycznego i magnetycznego, należał do W. Wiena. W efekcie Wien stwierdził, że stosunek m/q zależny jest od rodzaju badanego gazu. J.J. Thomson, odkrywca elektronu, udoskonalił aparat Wiena, stosując niskie ciśnienie w części roboczej urządzenia. Kolejnym ulepszeniem był spektrometr F.W. Astona, za pomocą którego dokonał on odkrycia wielu izotopów, a w 1922 r. otrzymał za te prace Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.
Spektrometria masowa rozwijała się, powstawały nowe urządzenia, a jednemu z nich, spektrometrowi Bainbridge’a poświęcimy więcej uwagi.
W obszarze roboczym spektrometru na poruszające się w polu magnetycznym o indukcji B1 jony działa siła Lorentza, pełniąca rolę siły dośrodkowej. Powoduje ona zakrzywienie toru jonów, które po zatoczeniu półokręgu o promieniu ? uderzają w detektor. Jak każdy spektrometr służy on do pomiaru mas jonów.







Widać więc, że aby dokonać pomiaru masy jonu, musimy mieć pewność, że cząstka porusza się ze ściśle określoną prędkością o wartości V . Zapewnia to selektor prędkości. Spośród różnych jego typów najlepszy jest taki, w którym użyjemy statycznych, wzajemnie prostopadłych pól elektrycznego i magnetycznego. Naładowane elektrycznie płyty wytwarzają między sobą jednorodne pole elektryczne, w przestrzeni między nimi panuje również pole magnetyczne.



Jak widać na rysunku, przez selektor przejdą tylko te cząstki, na które będą działać równoważące się siły elektryczna FE i magnetyczna FL. Aby było to możliwe, należy odpowiednio dobrać wartości i zwroty natężenia pola E i indukcji pola magnetycznego B.


Zadanie 10.1.
Stosujemy następujące oznaczenia:
Zaznacz na płytach selektora znak ładunków, jakim muszą być naładowane oraz zaznacz zwrot linii pola magnetycznego, aby jon ujemny pokonał obszar selektora bez zmiany kierunku prędkości.


Zadanie 10.2.
Do selektora prędkości wpadł jon, którego prędkość v1 jest większa od tej, która pozwala pokonać go na wprost.
Zaznacz na rysunku prawdopodobny tor jego ruchu. Uzasadnij odpowiedź.
Zadanie 10.3.
Zaznacz na rysunku tor ruchu jonu o dwukrotnie większym ładunku 2q. Uzasadnij odpowiedź.
Zadanie 10.4.
W wyniku awarii do części roboczej spektrometru jony wlatują tak, że wektor prędkości jonu tworzy kąt ostry z wektorem indukcji magnetycznej.
Spośród niżej podanych wybierz tor, po którym będzie poruszała się cząstka w opisanej sytuacji. Odpowiedź uzasadnij.

A. Linia prosta.
B. Linia spiralna.
C. Linia śrubowa.
D. Okrąg.
Poprzednia strona Następna strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności