aplikacja Matura google play app store

fizyka - Drgania, fale i optyka

Zadanie: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Zadanie 13.
Rozważmy pokazane na rysunku 2 stykające się ze sobą zwierciadła płaskie, których płaszczyzny są do siebie prostopadłe. Ich odbijające powierzchnie są prostopadłe do płaszczyzny rysunku i znajdują się po wewnętrznej stronie tworzonego przez nie narożnika. Jeżeli do wnętrza takiego narożnika wpadnie promień światła biegnący w płaszczyźnie rysunku i odbije się od obu zwierciadeł, to można wykazać, że promień odbity będzie zawsze równoległy do padającego.
Zadanie 13.1.
Na poniższym rysunku narysuj dalszy bieg promienia światła padającego na układ zwierciadeł w opisanej sytuacji. Analizując wartości kątów padania oraz odbicia, udowodnij, że promień wychodzący będzie równoległy do wchodzącego.
Zadanie 13.2.
Opisana wcześniej sytuacja była szczególna. Płaszczyzna padania światła na pierwsze zwierciadło była prostopadła do płaszczyzn obu zwierciadeł. Po odbiciu od obu zwierciadeł promień wychodzący był równoległy do wchodzącego. W ogólnym przypadku trzeba zastosować układ trzech zwierciadeł tworzących narożnik prostopadłościanu, których powierzchnie odbijające znajdują się po wewnętrznej stronie tego narożnika. Jeżeli do wnętrza takiego narożnika wpadnie promień światła i odbije się od wszystkich zwierciadeł, to promień odbity będzie równoległy do padającego (patrz rysunek).
Narysuj na dowolnym z poniższych rysunków przykładową sytuację, w której promień światła pada na opisany wcześniej układ trzech zwierciadeł i zostaje odbity z powrotem w kierunku, z którego padł (promień wychodzący z układu równoległy do przychodzącego), ale nie odbijając się od wszystkich trzech zwierciadeł.

rysunek dwóch spośród trzech zwierciadeł układu w przekroju poprzecznym (płaszczyzny obu zwierciadeł prostopadłe do płaszczyzny rysunku)
Zadanie 13.3.
Opisane wcześniej układy odbijające światło z powrotem w kierunku miejsca, z którego padło, nazywane są retroreflektorami. Niekiedy ich budowa jest bardziej skomplikowana – mogą być w nich wykorzystywane także np. soczewki czy też pryzmaty. Retroreflektory znalazły szerokie zastosowanie między innymi w elementach odblaskowych stosowanych w pojazdach, przy drogach czy też przez pieszych. Dzięki retroreflektorom umieszczonym na Księżycu możliwe są precyzyjne pomiary odległości do niego przy użyciu kierowanej tam wiązki laserowej na podstawie pomiaru czasu przejścia światła w obie strony.

Oceń poprawność poniższych zdań.
Dokładność wyznaczenia odległości do Księżyca opisaną metodą jest tym lepsza, im lepsza jest dokładność pomiaru czasu przelotu impulsów laserowych w obie strony.
Każdy promień światła, który padnie na dowolny retroreflektor, musi po wyjściu z niego być równoległy do promienia wchodzącego.
Fosforyzujące przedmioty, które świecą w całkowitej ciemności, pokryte są warstwą wielu bardzo małych retroreflektorów.
Poprzednia strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności