aplikacja Matura google play app store

zadania z WOS - Prawo

Zadanie: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41
Zadanie 19.
Źródło 1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny [fragment]

Art. 931.
§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Art. 932.
§ 1. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.
§ 2. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. (...)
§ 3. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.
§ 4. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.
§ 5. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.
§ 6. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.

Art. 933.
§ 1. Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku.
§ 2. W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.

Źródło 2. Opis sytuacji

Katarzyna S., która zginęła w wypadku samochodowym, nie zostawiła testamentu. Pozostawała w bezdzietnym związku małżeńskim z Adamem S. Oprócz współmałżonka do spadku po zmarłej pretenduje jej ojciec (matka zmarła dwa lata wcześniej), teściowie, siostra Grażyna K. (jedyne rodzeństwo) oraz syn siostry, Tadeusz K.

Zakładając, że nie zachodzą okoliczności, w których spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego i wszystkie wymienione osoby dożyły otwarcia spadku, określ, które spośród wymienionych osób otrzymają spadek po Katarzynie S. i jaka część spadku im przypadnie. Podane odpowiedzi uzasadnij, odwołując się do właściwych przepisów prawa.
Poprzednia strona Następna strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności