Zadanie 26.
Źródło 1. O nauce w szkole ponadgimnazjalnej [opis sytuacji]
Janek ma 16 lat. Po ukończeniu gimnazjum i przystąpieniu do egzaminu gimnazjalnego ubiegał się o miejsce w jedynym liceum w gminie, w której mieszka. Jednak nie został on do niej przyjęty. Dlatego kontynuuje naukę w znajdującym się na terenie tego samego powiatu, ale w innej gminie, liceum, do którego musi dojeżdżać około 10 km. Janek nie akceptuje zaistniałej sytuacji. Uważa, że powinien móc kontynuować naukę na terenie swojej gminy – w tym samym obwodzie szkolnym, w którym uczęszczał do szkoły podstawowej i gimnazjum.
Źródło 2. Ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (z późniejszymi zmianami) [fragment]
Art. 15.
1. Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia.
2. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat, oraz trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia.
Art. 16.
5 a. Po ukończeniu gimnazjum obowiązek nauki spełnia się:
1) przez uczęszczanie do publicznej lub niepublicznej szkoły ponadgimnazjalnej [...].
Art. 17.
1. Sieć publicznych szkół powinna być zorganizowana w sposób umożliwiający wszystkim dzieciom spełnianie obowiązku szkolnego [...].
4. Rada gminy [...] ustala plan sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez gminę, a także określa granice obwodów publicznych szkół podstawowych i gimnazjów [...].
5. Rada powiatu ustala plan sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół specjalnych [...] tak aby umożliwić dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu [...] realizację [...] obowiązku nauki.
Rozstrzygnij, czy w przedstawionej sytuacji naruszono prawa wynikające z ustawy o systemie oświaty. Odpowiedź uzasadnij, odwołując się do właściwych przepisów.