aplikacja Matura google play app store

fizyka - Zasady zachowania

Zadanie: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Zadanie 10.
Pewien kolarz jechał trasą, której przekrój poprzeczny przedstawiono na rysunku. Linią przerywaną zaznaczono tor środka masy układu kolarz–rower. Kolarz wystartował w punkcie A trasy. Masa kolarza wraz z rowerem wynosiła 80 kg. Podczas jazdy działała na niego siła oporu ruchu. Trener planujący jazdę oszacował, że praca sił oporu działających na kolarza podczas jazdy od punktu A do C trasy wynosi 4800 J.
Załóżmy, że podczas jazdy wartość siły oporu ruchu działająca na kolarza zmieniała się w sposób przedstawiony na wykresie. Aby dojechać od punktu A do C trasy, kolarz wykonał pracę równoważącą wpływ sił oporu na ruch.
Zadanie 10.1.
Oblicz maksymalną wartość siły oporu ruchu działającej na kolarza jadącego po opisanej trasie.
Zadanie 10.2.
Oblicz wartość prędkości kolarza w punkcie B trasy. Przyjmij, że kolarz ten podczas jazdy nie pedałował.
Zadanie 10.3.
Załóżmy, że podczas jazdy na kolarza działała siła oporu ruchu, a kolarz ten podczas jazdy nie pedałował. Startując z punktu A, dojechał do punktu D trasy.

Uzupełnij zdania, wybierając jedno ze słów: maleje, rośnie, nie zmienia się tak, aby powstała prawidłowa wypowiedź opisująca zmiany energii kinetycznej, energii potencjalnej oraz energii mechanicznej kolarza jadącego po opisanej trasie.
Odcinek trasy A-B
Energia kinetyczna
Energia potencjalna
Energia mechaniczna

Odcinek trasy B-D
Energia kinetyczna
Energia potencjalna
Energia mechaniczna
Poprzednia strona Następna strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności