aplikacja Matura google play app store

zadania z WOS - Zadania rozszerzonej odpowiedzi

Zadanie: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zadanie 2.
Czy w Polsce powinny istnieć media publiczne? Rozważ zagadnienie funkcjonowania tzw. dualnego systemu medialnego (nadawców publicznych obok nadawców komercyjnych), uwzględniając kwestię różnych funkcji środków masowego przekazu oraz pluralizmu i niezależności mediów.

Źródło 1. Ustawa z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji [fragment]


Do zadań publicznej radiofonii i telewizji, wynikających z realizacji misji, należy w szczególności:
1) tworzenie i rozpowszechnianie programów ogólnokrajowych, programów regionalnych, programów dla odbiorców za granicą w języku polskim i innych językach oraz innych programów realizujących demokratyczne, społeczne i kulturalne potrzeby społeczności lokalnych […]
3) budowa i eksploatacja nadawczych i przekaźnikowych stacji radiowych i telewizyjnych […]
7) popieranie twórczości artystycznej, literackiej, naukowej oraz działalności oświatowej;
8) upowszechnianie wiedzy o języku polskim;
9) uwzględnianie potrzeb mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, w tym emitowanie programów informacyjnych w językach mniejszości narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym;
10) tworzenie i udostępnianie programów edukacyjnych na użytek środowisk polonijnych oraz Polaków zamieszkałych za granicą.

Źródło: www.krrit.gov.pl/dla-nadawcow-i-operatorow/publiczni/status-zadania-finansowanie/, [dostęp: 25.11.2014].

Źródło 2. Wykres. Udział wybranych rodzajów programów telewizyjnych w czasie antenowym w krajach UE (średnia dla dwóch głównych kanałów publicznych, dane w %)
Źródło: M. Stysiak, V. Makarenko, Życie bez telewizji publicznej w Polsce?, http://wyborcza.biz/biznes/ 1,101716,17130283,Zycie_bez_telewizji_publicznej_w_Polsce_.html [dostęp: 25.12.2014].

Źródło 3. Wysokość opłat abonamentowych

Na podstawie art. 3. ust. 5. i 6. ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. Nr 85, poz. 728, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1. Ustala się opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w roku kalendarzowym 2015 w wysokości:
1) za używanie odbiornika radiofonicznego – 6,50 zł za jeden miesiąc;
2) za używanie odbiornika telewizyjnego albo odbiornika telewizyjnego i radiofonicznego – 21,50 zł za jeden miesiąc.

Źródło: Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 6 maja 2014 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2015 r.
Poprzednia strona Następna strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności