aplikacja Matura google play app store

zadania z WOS - Zadania rozszerzonej odpowiedzi

Zadanie: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zadanie 9.
Czy państwom Europy Zachodniej zagraża międzynarodowy terroryzm? Rozważ problem, uwzględniając motywy i sposoby działania organizacji terrorystycznych w XXI wieku oraz strategie ich zwalczania.

Źródło 1. Wykres. Cele ataków czterech najgroźniejszych organizacji terrorystycznych w latach 2000–2013
Na podstawie: www.visionofhumanity.org/sites/default/files/Terrorism%20Index%20Facts.pdf [dostęp: 25.12.2014].

Źródło 2. O zagrożeniu ze strony jednej z organizacji terrorystycznych

Już nie w dwóch, lecz aż w dwunastu państwach południowego i południowo-wschodniego otoczenia Europy działa organizacja dżihadystyczna Państwo Islamskie.

Państwo Islamskie rozwinęło się najpierw w Iraku, skąd rozprzestrzeniło się na sąsiednią Syrię. Ogłosiło kalifat, a idealny kalifat powinien być jeden i światowy. Kolejne dziesięć państw, w których już zaczęło działania zbrojne o różnej intensywności lub zakłada struktury i rekrutuje ludzi w sposób dotąd niewidoczny, to Jordania, Arabia Saudyjska i Liban, Jemen na południu Półwyspu Arabskiego, Egipt, Libia, Tunezja i Algieria oraz Afganistan w Azji Środkowej i Pakistan.

Spośród organizacji dżihadystycznych większy zasięg na świecie ma tylko Al-Kaida. Państwo Islamskie było w przeszłości jej lokalnym irackim oddziałem, a dziś jest konkurentem i zarazem partnerem, skupiającym pokolenie młodsze i jeszcze bardziej śmiałe i bezwzględne od Osamy bin Ladena. W Afryce Zachodniej i Środkowej rolę podobną do Państwa Islamskiego gra organizacja Boko Haram. Razem działają na obszarze od Atlantyku do Oceanu Indyjskiego i Himalajów.

Zbiorowe obcięcie głów 21 egipskim chrześcijanom na terytorium Libii – krótko po spaleniu żywcem jordańskiego pilota wojskowego w Syrii – służyło spotęgowaniu szoku dla wrogów i siły przyciągania dla zwolenników.

Zwolennicy pragną skrajności, prostoty i mocy wyzwolonej z ograniczeń. Pragną również szybkiej ścieżki do raju. Poparcie i rekrutacja znów skokowo wzrosną i umożliwią ekspansję na kolejne kraje. Jednocześnie Państwo Islamskie pokazało w sposób, którego nikt nigdzie w świecie nie przeoczy, swoją obecność zbrojną w Libii – blisko Grecji i Włoch, więc Unii Europejskiej, a daleko od bazy iracko-syryjskiej. Następnym etapem ekspansji mogą być państwa Europy.

Na podstawie: G. Kostrzewa-Zorbas, http://wpolityce.pl/swiat/233910-panstwo-islamskie-dziala-w-12panstwach-i-dalej-rosnie-zbiorowe-obciecie-glow-21-chrzescijanom-przysporzy-mu-poparcia-i-rekrutow [dostęp: 01.03.2015 r.]

Źródło 3. Rysunek satyryczny

Na podstawie: www.cartoonmovement.com/depot/cartoons/2015/01/08/charlie_hebdo_ attack_3__kyaw_thu_yein.jpeg [dostęp: 01.03.2015].
Poprzednia strona Następna strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności