Zadanie 5.
Rozważ, czy opisana w tekście sytuacja zakazów administracyjnych jest zgodna z normatywnymi uregulowaniami praw i wolności osobistych I generacji, zawartymi w dokumentach międzynarodowych.
Źródło 1. Francuskie uniwersytety pod specjalnym nadzorem
Specjalne gremium, monitorujące stan laickości w kraju (Observatoire de la laicité), zarekomendowało władzom Francji, aby zajęły się przestrzeganiem uświęconej tradycją zasady rozdziału państwa i religii na uczelniach. Raport wpadł w ręce dziennikarza „Le Monde”, który opublikował zawarte w nim rekomendacje. Sprowadzają się do wprowadzenia ustawowego zakazu noszenia na uniwersytetach strojów oraz innych symboli uznawanych we Francji za manifestację uczuć religijnych. Tak jak to ma miejsce już od 2004 roku we francuskich szkołach. Nowa regulacja miałaby także uzupełniać obowiązujący od ponad dwu lat zakaz noszenia w miejscach publicznych burek i nikabów.
Na podstawie: www.rp.pl/artykul/1037019.html?p=1 [dostęp: 14.01.2015].
Źródło 2. Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności [fragment]
Artykuł 9. Wolność myśli, sumienia i wyznania
1. Każdy ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo to obejmuje wolność zmiany wyznania lub przekonań oraz wolność uzewnętrzniania indywidualnie lub wspólnie z innymi, publicznie lub prywatnie, swego wyznania lub przekonań przez uprawianie kultu, nauczanie, praktykowanie i czynności rytualne.
2. Wolność uzewnętrzniania wyznania lub przekonań może podlegać jedynie takim ograniczeniom, które są przewidziane przez ustawę i konieczne w społeczeństwie demokratycznym z uwagi na interesy bezpieczeństwa publicznego, ochronę porządku publicznego, zdrowia i moralności lub ochronę praw i wolności innych osób.
Źródło: http://bip.mkidn.gov.pl/media/download_gallery/20141028Konwencja_wraz_z_protokolem_11.pdf [dostęp: 25.03.2015].