aplikacja Matura google play app store

zadania z informatyki - Tworzenie algorytmów

Zadanie: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zadanie 10.
Wiązka zadań Dopasowanie z błędem
W podanym tekście, złożonym z małych liter alfabetu łacińskiego, wyszukujemy słowo zwane wzorcem. Celem jest znalezienie takiego fragmentu tekstu, który jest albo dokładnie równy wzorcowi, albo jest mu równy z jednym błędem, czyli różni się od niego najwyżej jedną literą.

Na przykład wzorzec para można znaleźć w tekście parawan albo aparat, a z jednym błędem — w tekście opera albo spadanie. Będziemy zakładać, że tekst jest co najmniej tak samo długi jak wzorzec, a wzorzec składa się z co najmniej dwóch liter.
Zadanie 10.1.
Dla podanych wzorców i tekstów podaj, czy wzorzec występuje w tekście dokładnie, z jednym błędem, czy też w ogóle w nim nie występuje. Do tabeli wpisz odpowiednio „dokładnie”, „z błędem” lub „nie”.

Wzorzec

Tekst

W jaki sposób wzorzec występuje w tekście?

para

opera

z błędem

para

aparat

dokładnie

kran

karawana

 

sport

bezspornie

 

ryt

zakryty

 

sofa

solanka

 

Zadanie 10.2.
Może się zdarzyć, że wzorzec występuje w tekście więcej niż raz: na przykład w słowie rabarbar wzorzec bar występuje dwukrotnie. Wystąpienia mogą się częściowo nakładać: wzorzec issi występuje dwukrotnie w mississippi.

Podaj przykład tekstu o długości 8 oraz wzorca o długości 4, dla których wzorzec występuje w tekście (dokładnie) przynajmniej trzykrotnie.
Zadanie 10.3.
Podaj algorytm (w pseudokodzie lub wybranym języku programowania), który dla danego wzorca i danego tekstu, rozstrzygnie, czy wzorzec występuje w tekście (dokładnie lub z błędem).

Algorytm powinien wypisywać TAK, jeśli wzorzec występuje, NIE — w przeciwnym wypadku.

Dane:
dodatnie liczby całkowite m i n, nm
wzorzec[1..m], tekst[1..n], napisy złożone z małych liter alfabetu łacińskiego
Wynik:
słowo „TAK”, jeśli wzorzec występuje w tekście (dokładnie lub z błędem), zaś słowo
„NIE”, jeśli nie występuje.
Poprzednia strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności