aplikacja Matura google play app store

fizyka - Mechanika punktu materialnego i bryły sztywnej

Zadanie: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Zadanie 27.
Uczniowie chcieli wyznaczyć gęstość materiału, z którego wykonana jest mosiężna figurka (słonik). Ponieważ nie posiadali wagi, zbudowali z wieszaka układ pomiarowy przedstawiony na rysunku. Układ ten składał się z plastikowego wieszaka do ubrań zamocowanego na sznurku do statywu. Do sznurka, na którym wisiał wieszak, przyczepili również nić obciążoną na drugim końcu małą kulką. Nić wyznaczała kierunek pionu. Do poziomej części wieszaka przykleili papierową taśmę mierniczą. Dysponowali jednym ciężarkiem o masie 50 g, który za pomocą sznurka zamocowali z jednej strony wieszaka. Figurkę zamocowali również za pomocą sznurka z drugiej strony wieszaka. Zmieniając położenie ciężarka i figurki doprowadzili do sytuacji, w której dolna część wieszaka przyjęła pozycję poziomą (rysunek). Odczytali odległości, w jakiej znajdują się punkty zamocowania ciężarka i figurki od nici wyznaczającej pion. Odległości te były równe 13 cm i 18 cm. Dokonując obliczeń stwierdzili, że słonik ma masę ok. 36 g.
Zadanie 27.1.
Na postawie danych przedstawionych w tekście i na rysunku wykaż, że figurka ma masę ok. 36 g.
Zadanie 27.2.
Ponieważ uczniowie nie mieli przyrządów pozwalających wyznaczyć objętość słonika, w drugiej części doświadczenia zanurzyli całą figurkę w naczyniu napełnionym wodą o gęstości 1000 kg/m3 . W tej sytuacji doprowadzenie dolnej części wieszaka do pozycji poziomej wymagało, przesunięcia punktu mocowania ciężarka o 1,5 cm bliżej środka wieszaka.
Na podstawie przedstawionych danych wykaż, że słonik o masie 36 g ma objętość ok. 4,1 cm3.
Zadanie 27.3.
Mosiądz, z którego wykonano figurkę słonika, jest stopem miedzi o gęstości ok. 8900 kg/m3 i cynku o gęstości ok. 7200 kg/m3.
Ustal, jaką część objętości całego słonika zajmuje miedź.
Zadanie 27.4.
Po dokonaniu powyższych pomiarów uczniowie ustawili słonika i ciężarek w innych położeniach na poziomej części wieszaka, przy czym dolna część wieszaka ponownie była pozioma. Uzyskali ten stan dla mniejszych (w porównaniu z pierwszym pomiarem) odległości punktów zaczepienia sznurków od nici wyznaczającej pion. Ponownie przeprowadzili opisane powyżej pomiary. Po wykonaniu obliczeń otrzymali nieco inną (w porównaniu z pierwszym pomiarem) wartość objętości słonika.

Zaznacz właściwe stwierdzenie oraz jego poprawne uzasadnienie.
Dokładność otrzymanego wyniku jest większa w pomiarze
ponieważ
Zadanie 27.5.
Jeden z uczniów zasugerował, aby przed rozpoczęciem pomiarów przenieść punkt mocowania nici, na której wisi wieszak z pierwotnego położenia A do położenia B (rysunek).
Oceń poprawność poniższych zdań.
Zmiana ta spowoduje zmianę położenia środka masy wieszaka względem punktu zaczepienia wieszaka
Zmiana ta spowoduje zmianę siły naciągu nici, na których zawieszono ciężarek i słonika.
Zmiana ta spowoduje, że środek masy wieszaka znajdzie się powyżej punktu B.
Poprzednia strona Następna strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności