aplikacja Matura google play app store

fizyka - Mechanika punktu materialnego i bryły sztywnej

Zadanie: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Zadanie 30.
W dobie miniaturyzacji większość znanych nam od lat przedmiotów staje się coraz mniejsza. Niektóre z nich „schodzą” z półek, by znaleźć nowe miejsce w naszej kieszeni. Teraz każdy może kupić za niezbyt wygórowaną kwotę mały układ scalony, który pełni rolę stosowanych do niedawna dużych, drogich i precyzyjnych akcelerometrów*, opartych na tensometrach**. Ale cud miniaturyzacji to nie tylko możliwość korzystania z tensometrów. Z pomocą przyszła nowa technologia, która pozwoliła na zbudowanie między innymi miniaturowych akcelerometrów, np. w postaci układów scalonych o wymiarach 6 × 6 × 1,45 mm. Oczywiście taka miniaturyzacja ma swoją cenę. Dokładność wskazań akcelerometru wykonanego w technologii MEMS jest znacząco niższa od pierwowzoru, jednak zupełnie wystarczająca do zastosowania jako czujnik dający podstawowe informacje o przyśpieszeniu.

Akcelerometry zastosowano również w telefonach komórkowych do wykrywania ich ustawienia oraz do pomiarów przyspieszenia.

Zakładając, że ruch masy bezwładnej jest możliwy w osi zgodnej z osią pionową (prostopadłą do powierzchni ziemi), na tę masę będzie działała siła grawitacji ziemskiej. Siła ta jest odpowiedzialna za występowanie przyspieszenia ziemskiego, zatem tak umieszczony czujnik wykrywa przyspieszenie ziemskie wywołane siłą grawitacji.

Przyspieszenie wykrywane przez akcelerometr może być mierzone w jednostkach „g”, oznaczających krotność grawitacji ziemskiej. Zatem 1 g oznacza przyspieszenie ziemskie, czyli w przybliżeniu 9,81 m/s2. Jednostka taka jest bardzo wygodna ze względu na intuicyjne rozumienie jej wartości.

Na podstawie: http://ep.com.pl/files/1521.pdf [dostęp: 16.06.2015].


* akcelerometr – przyrząd do pomiaru przyspieszeń liniowych lub kątowych, wykorzystujący zmianę parametrów fizycznych wywołaną przyspieszaniem układu pomiarowego.
** tensometr – czujnik mechaniczny, służący do pomiaru naprężenia (łac. tensus = napięty + gr. metréô = mierzę); w praktyce pomiar tensometryczny polega na pomiarze odkształcenia i obliczeniu naprężenia, czyli wartości siły.
Zadanie 30.1.
Oceń poprawność poniższych zdań.
Podstawy fizyczne działania tensometru i akcelerometru są takie same.
Akcelerometr można wyskalować w jednostkach przyspieszenia kątowego, czyli w 1/s2.
Akcelerometr zainstalowany na orbitalnej stacji kosmicznej może mierzyć przyspieszenie dośrodkowe.
Zadanie 30.2.
Przyspieszenie grawitacyjne na Księżycu jest ok. 6-krotnie mniejsze niż na Ziemi.

Zaznacz poprawne dokończenie zdania.

Gdyby astronauta na Księżycu chciał skorzystać z akcelerometru wyskalowanego na Ziemi, to
Zadanie 30.3.
Zaznacz właściwe stwierdzenie oraz jego poprawne uzasadnienie.
Jeżeli rakieta w pewnej chwili startuje z Ziemi pionowo w górę z przyspieszeniem 2 g, to wskazania akcelerometru umieszczonego w osi rakiety będą równe
ponieważ
Zadanie 30.4.
Akcelerometr działający w płaszczyźnie poziomej wykorzystano do badania ruchu samochodu na prostym poziomym torze badawczym. Wyniki wskazań akcelerometru zamieszczono na wykresie.

Uzupełnij poniższe zdania wybierając właściwe nazwy rodzajów ruchu (przyspieszony/opóźniony/jednostajny) oraz poprawne określenia charakteru ruchu (jednostajnie zmienny / niejednostajnie zmienny).
I Etap ruchu

Rodzaj ruchu:
Charakter ruchu:
II Etap ruchu

Rodzaj ruchu:
Charakter ruchu:
III Etap ruchu

Rodzaj ruchu:
Charakter ruchu:
IV Etap ruchu

Rodzaj ruchu:
Charakter ruchu:
V Etap ruchu

Rodzaj ruchu:
Charakter ruchu:
Poprzednia strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności