aplikacja Matura google play app store

fizyka - Elementy astronomii

Zadanie: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zadanie 5.
Do pomiaru odległości bliskich gwiazd od Ziemi można wykorzystać fakt, że w odstępie pół roku Ziemia przemieszcza się o odległość średnicy swojej orbity wokół Słońca (czyli ok. 300 mln km) w stosunku do miejsca startowego. W 1838 r. stwierdzono, że paralaksa heliocentryczna (kąt, pod jakim z danego obiektu widać byłoby promień orbity ziemskiej) najbliższej gwiazdy (oprócz Słońca) jest kątem mniejszym niż sekunda łuku

Gwiazdy okazały się znacznie bardziej odległe niż wcześniej przypuszczano. Odległość, dla której paralaksa heliocentryczna położenia Ziemi widzianej prostopadle do płaszczyzny jej orbity wynosi 1'' , to tzw. parsek oznaczany symbolem pc. Wynosi on ponad 200 000 j.a., czyli ok. 3·1016 m albo 3,26 roku świetlnego. Z powierzchni Ziemi zmierzone zostały paralaksy do 0,01 s łuku, czyli odległości gwiazd do 100 pc. Satelita Hipparcos (High Precision Parallax Collecting Satellite), dzięki temu że pomiary prowadzone były spoza ziemskiej atmosfery, mógł mierzyć paralaksy do 0,001 s łuku, czyli odległości do 1 kpc.
Na podstawie: http://www.deltami.edu.pl/temat/astronomia/2011/02/02/Jak_mierzymy_odleglosci_kosmiczne [dostęp: 25.02.2015].
Zadanie 5.1.
Zaznacz poprawne dokończenie zdania.

Jeżeli paralaksa heliocentryczna pewnej bliskiej gwiazdy (znajdującej się w kierunku prostopadłym do płaszczyzny orbity Ziemi wokół Słońca) wynosi δ, to w odstępie pół roku różnica kątowa między obserwowanymi z Ziemi położeniami tej gwiazdy na tle odległych gwiazd wynosi
Zadanie 5.2.
Oceń poprawność poniższych zdań.
Spoza ziemskiej atmosfery można mierzyć mniejsze paralaksy niż z powierzchni Ziemi, ponieważ atmosfera może nieznacznie zaburzać kierunek rozchodzenia się promieni świetlnych.
Z przeprowadzonego w 1838 r. pomiaru, o którym mowa w tekście, wynikało, że najbliższa gwiazda (oprócz Słońca) znajduje się w odległości większej niż 3 lata świetlne od Ziemi.
Najdokładniej można wyznaczyć odległość wybranej bliskiej gwiazdy, mierząc różnicę kątową między jej położeniami na tle odległych gwiazd w odstępie roku.
Zadanie 5.3.
Na podstawie informacji w tekście wykaż, że 1pc ≈ 3 ⋅ 1016m.
Poprzednia strona Następna strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności