aplikacja Matura google play app store

zadania z historii - Wiek XX

Zadanie 2.
Źródło 1. Uchwała Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 r. [fragment]

I. Polecić NKWD ZSRR: 1) Sprawy znajdujących się w obozach dla jeńców wojennych 14.700 osób, byłych polskich oficerów, urzędników, obszarników, policjantów, agentów wywiadu, żandarmów, osadników i służby więziennej, 2) jak też sprawy aresztowanych i znajdujących się w więzieniach w zachodnich obwodach Ukrainy i Białorusi 11.000 osób, członków różnorakich k[ontr]r[ewolucyjnych] organizacji, byłych obszarników, fabrykantów, byłych polskich oficerów, urzędników i uciekinierów – rozpatrzyć w trybie specjalnym, z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary – rozstrzelanie. Sprawy rozpatrzyć bez wzywania aresztowanych i bez przedstawiania zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia [...].

Źródło: A. Dziurok, M. Gałęziowski, Ł. Kamiński, F. Musiał, Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918–1989, Warszawa 2010, s. 131.

Źródło 2. Fragment artykułu Józefa Mackiewicza opublikowanego w prasie wileńskiej, 3 czerwca 1943 r.

Na światło dnia tej wiosny, wydobyte jest z grobu wszystko, co było [ich]: zgniecione zapałki, ostatnie nie wypalone papierosy, pieniądze, medaliki i legitymacje, ordery portmonetki, książeczka do nabożeństwa obok gazety sowieckiej, świadectwa szczepienia w Kozielsku, pamiętnik i fotografie, a nade wszystko listy. Drogie, przechowywane zawsze listy. Atrament i chemiczny ołówek najczęściej nie wytrzymują próby wilgotnego grobu. Natomiast świetnie zachowuje się pisane ołówkiem zwykłym słowo drukowane. [...]. Kartka pocztowa doskonale zachowana. Stempel pocztowy wskazuje datę. Białystok 14 I 1940 r. W bocznej kieszeni Głos Radziecki z dn. 29 marca 1940 r. Druk przebija wyraźnie poprzez lepką wilgoć: Towarzysze. Idziemy ku lepszemu jutru. Przychodzą nowi ludzie, którzy naszą ojczyznę... Towarzysz Stalin ...no itd. Następny. List do Kozielska. Nazwisko nieczytelne. [...]. Kochany Tatusiu. Jesteśmy niespokojni, bo nie mamy wiadomości ani listu. Wysłaliśmy 100 rubli i paczkę rzeczy, o które tatuś prosił. My jesteśmy zdrowi i na tym samym miejscu. Proszę się o nas nie bać. Gdy się zobaczymy....
Podpisane: Twoja Stacha. 15 lutego 1940 r.

Źródło: J. Malewski, Wyrok na Józefa Mackiewicza, Londyn 1991, s. 60–61.
Zadanie 2.1.
Czy decyzje, o których mowa w źródle 1. miały wpływ na los adresatów listów cytowanych w źródle 2.? Odpowiedź uzasadnij.
Zadanie 2.2.
Czy znaleziska, o których mowa w źródle 2. mogły służyć jako dowody dokonania zbrodni, nie przez Niemców – jak głosiła sowiecka propaganda, a przez Rosjan? Odpowiedźuzasadnij.
Poprzednia strona Następna strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności