Zadanie 8.
Poglądy Russella Kirka
[...] akceptował wprawdzie ideę sprawiedliwości dystrybutywnej, ale odrzucał jej [...] interpretację, propagującą ideę powszechnej równości. Uważał, iż bardziej zasadnicza niż dystrybucja dóbr materialnych jest dystrybucja talentów i zdolności. [...] wiązał [to] z ideą elitaryzmu społecznego wynikającego z przekonania, że pretensje do naturalnej równości są niemoralne i niesprawiedliwe. Człowiek głupi nie jest bowiem równy mądremu [...].
[...] społeczeństwo nie składa się ani z anonimowych całości, ani z racjonalnie kalkulujących egoistycznych indywiduów. [...] potrzebna jest nowa filozofia społeczna, która łączyłaby tradycję z wolnością indywidualną i ujmowała człowieka nie jako abstrakcyjną jednostkę, lecz umieszczała go w kontekście różnych grup społecznych (rodziny, Kościoła, profesji, społeczności lokalnej). Takie ujęcie ukazałoby społeczeństwo w całej swej różnorodności kulturowej, określając pluralizm społeczny w granicach etyki i godności osobowej.
Źródło: R. Mordarski, Russell Kirk i amerykańska tradycja konserwatywna, „Filo-Sofija” 2014, nr 1 (24), s. 293–294.
Podaj nazwę dwóch doktryn politycznych, których klasyczne założenia odrzucał Russel Kirk. Odpowiedź uzasadnij, odwołując się do założeń krytykowanych doktryn i informacji zawartych w tekście.