Źródło 2. Fragment opracowania historycznego
Chrześcijański Zachód mógł zapomnieć sporo z dziedzictwa mare nostrum1, ono jednak nie przepadło. Wspaniałe biblioteki [...] od Kordoby po Bagdad, przechowały wiele filozoficznych i naukowych traktatów antyku – przetłumaczonych [...] i opatrzonych komentarzami takich erudytów, jak Awicenna [...], Pers, który żył w X wieku, czy Awerroes [...] Andaluzyjczyk, który żył w XII wieku. [...] Gdy Alfons2 opanował Toledo, mimowolnie uchylił okno na śródziemnomorską przeszłość, czas przed pojawieniem się chrześcijańskiego i muzułmańskiego Boga. [...] W XII wieku [...] miejscowi i przyjezdni uczeni z całego niemal ówczesnego świata pracowali [w Toledo] nad przekładami arabskich dokumentów na hebrajski, łacinę i dialekty romańskie [...].
1 mare nostrum – łac. „nasze morze” – stosowane przez Rzymian określenie Morza Śródziemnego.
2 Alfons VI Mężny – król Leonu, Kastylii i Galicji panujący w XI w. W 1085 roku ostatecznie podporządkował sobie pozostające dotychczas pod arabskim panowaniem Toledo.
Źródło: S. O’Shea, Morze wiary. [...], Poznań 2009, s. 151.
Rozstrzygnij, czy informacje zawarte w źródłach 1. i 2. odnoszą się do tego samego zjawiska kulturowego. Odpowiedź uzasadnij.