Tekst 1.
[...] patrząc na miasto, które przez 700 lat od swego założenia wielkim się cieszyło rozkwitem, panowało nad wielkimi obszarami lądu, wielu wyspami i na morzu, które z największymi państwami równać się mogło [...] które [teraz] pozbawione zupełnie okrętów i broni przez trzy lata jednak wytrzymywało taką grozę wojny i głodu, widząc teraz to miasto ginące, w zupełnej pogrążone ruinie, łzami miał się zalać, otwarcie płacząc nad losem nieprzyjaciół.
1 Appian z Aleksandrii (ok. 95–ok. 180) – grecki historyk, urodzony w egipskiej Aleksandrii, gdzie pełnił wysokie stanowiska urzędnicze.
Źródło: Appian z Aleksandrii, Historia rzymska, księgi I–XII, 2004, s. 199.
Tekst 2.
Po uporządkowaniu tych spraw odpłynął Scypion z Afryki do Italii z całym wojskiem i odbył wjazd do Rzymu we wspaniałym triumfie [...] Pochód otwierają trębacze i wozy z łupami. Z kolei niosą wieże przedstawiające zdobyte miasta, malowidła i obrazy wydarzeń, następnie złoto i srebro w stanie surowym [...] Przed samym wodzem kroczą liktorowie [...] Za nimi ciągnie wojsko [...] Taki był koniec [...] wojny Rzymian przeciw Kartagińczykom, która zaczęła się w Hiszpanii, a zakończyła się w Afryce [...].
Źródło: M. Węcowski, Starożytność klasyczna. Ćwiczenia źródłowe z historii dla szkół średnich, t. 1, Warszawa 1999, s. 102–103.
Rozstrzygnij, czy wydarzenie, którego dotyczy tekst 2. było konsekwencją wydarzeń opisanych w tekście 1. Odpowiedź uzasadnij w odniesieniu do obu źródeł.