aplikacja Matura google play app store

zadania z historii - Starożytność

Zadanie: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Zadanie 10.
Źródło 1.

Odkrywca pałacu, Artur Evans, widział w słowie Minos tytuł władcy. Był on także zdania, że król rezydujący w pałacu mógł być przyrównany do króla-kapłana religijnych ośrodków z terenu Azji Mniejszej. Król reprezentował bóstwo na ziemi, nosił jego szaty, często także i imię, zasiadał na jego tronie i w jego imieniu dzierżył władzę.

Źródło 2.

Rządziło tu dwóch królów należących do dwóch rodzin, wywodzących swój początek od Heraklesa. Królowie odgrywali istotną rolę. Dowodzili wojskami w czasie wojen, mieli prawo do gwardii osobistej, składającej się z wybranych hoplitów. Ważkie miejsce zajmowali w kulcie, pełnili funkcje kapłanów Zeusa, mieli zapewnione pierwsze miejsce przy ofiarach. Królowie, a później i eforzy mieli prawo zwoływać Zgromadzenie.

Źródło 3.

Rada Pięciuset była kluczową instytucją systemu politycznego stworzonego przez Klejstenesa. Do jej podstawowych zadań należało przygotowanie obrad Zgromadzenia, które nie mogło przystąpić do głosowania nad uchwałą, jeśli wcześniej nad tą sprawą nie deliberowała Rada. Jej członkowie przewodniczyli obradom Zgromadzenia, zajmowali się kontrolowaniem urzędników, pociąganiem ich do odpowiedzialności i określali kary dla winnych.
Na podstawie: B. Bravo, E. Wipszycka, Historia starożytnych Greków, t. 1, Warszawa 1988, s. 64, 225–226, 255.

Źródło 4.Schemat kartograficzny


Na podstawie: B. Bravo, M. Węcowski, E. Wipszycka, A. Wolicki, Historia starożytnych Greków, t. 2, Warszawa 2009, s. 154.

Podanym opisom miejsc (1–3) przyporządkuj litery umieszczone na schemacie kartograficznym (A–D).
Do źródła 1 dodaj literę umieszczoną na schemacie kartograficznym
Do źródła 2 dodaj literę umieszczoną na schemacie kartograficznym
Do źródła 3 dodaj literę umieszczoną na schemacie kartograficznym
Poprzednia strona Następna strona

źródło: CKE
Polityka Prywatności